Kako aspirin pomaže u sprečavanju razvoja i progresije kolorektalnog raka?

Kako aspirin pomaže u sprečavanju razvoja i progresije kolorektalnog raka?

Dugotrajna svakodnevna upotreba aspirina može pomoći u sprečavanju razvoja i napredovanja kolorektalnog karcinoma, ali mehanizmi koji su uključeni su nejasni. Novo istraživanje je otkrilo da aspirin može ispoljiti ove zaštitne efekte tako što pojačava određene aspekte imunološkog odgovora tela na ćelije raka. Nalazi su objavljeni u časopisu Cancer.

Da bi istražili efekte aspirina (nesteroidnog antiinflamatornog leka) na kolorektalni karcinom, istraživači u Italiji su dobili uzorke tkiva od 238 pacijenata koji su bili podvrgnuti operaciji kolorektalnog karcinoma u periodu 2015–2019, od kojih su 12% bili korisnici aspirina.

Pacijenti su uključeni u METACCRE odeljak IMUNOloškog mikrookruženja u multicentričnoj opservacionoj studiji za lečenje adenokarcinoma rektuma (IMMUNOREACT 8). Studija je uglavnom sprovedena u Univerzitetskoj bolnici u Padovi.

U poređenju sa uzorcima tkiva pacijenata koji nisu koristili aspirin, uzorci korisnika aspirina pokazali su manje širenje raka na limfne čvorove i veću infiltraciju imunih ćelija u tumore. U analizama ćelija kolorektalnog karcinoma u laboratoriji, izlaganje ćelija aspirinu izazvalo je povećanu ekspresiju proteina zvanog CD80 na određenim imunim ćelijama, što je povećalo kapacitet ćelija da upozoravaju druge imune ćelije na prisustvo proteina povezanih sa tumorom.

Podržavajući ovaj nalaz, istraživači su otkrili da su kod pacijenata sa rakom rektuma korisnici aspirina imali veću ekspresiju CD80 u zdravom rektnom tkivu, što sugeriše efekat aspirina na proimunološki nadzor.

„Naša studija pokazuje komplementarni mehanizam prevencije raka ili terapije aspirinom, pored njegovog klasičnog mehanizma leka koji uključuje inhibiciju upale“, rekao je glavni istraživač dr Marko Skarpa sa Univerziteta u Padovi.

„Aspirin se u debelom crevu apsorbuje pasivnom difuzijom u značajnom stepenu. Njegova apsorpcija je linearna i zavisi od koncentracije duž creva, a u rektumu koncentracija oralno primenjenog aspirina može biti mnogo niža nego u ostatku debelog creva.

„Dakle, ako želimo da iskoristimo njegove efekte protiv kolorektalnog karcinoma, trebalo bi da razmislimo o tome kako da garantujemo da aspirin dospe do kolorektalnog trakta u adekvatnim dozama da bi bio efikasan.“