Novootkriveni fosil otkriva stotine zuba „nikada viđenih kod pterosaura“

Novootkriveni fosil otkriva stotine zuba „nikada viđenih kod pterosaura“

Bizarni pterosaurus sa lopatičastim kljunom sa smešnom količinom zuba otkriven je u nemačkom kamenolomu. Njegova jedinstvena anatomija lica sugeriše da deli osobine hranjenja koje se vide kod današnjih pataka i kitova.

Dok Pterodaustro iz Argentine možda ima još više zuba, izbočine usta ove novootkrivene vrste su neobično dugačke i tanke u poređenju sa tim. Istraživači su uporedili ovih 480 i više zuba sa zupcima gnjidog češlja.

„Ono što je još upečatljivije je da neki zubi imaju kuku na kraju, što nikada ranije nismo videli kod pterosaurusa“, ​​objašnjava paleontolog sa Univerziteta u Portsmutu Dejvid Martil.

„Ove male udice bi se koristile za hvatanje sićušnih škampa kojima se pterosaurus verovatno hranio – pazeći da uđu u njegovo grlo i da ne budu stisnuti među zubima.

Dakle, umesto da budu čomperi i kidači, ovi zubi su više korišćeni kao zamke. Ovo sugeriše da je pterosaurus sa metar dugim krilima morao biti hranilac filtera kao što su kitovi usati danas.

„Nema zuba na kraju njegovih usta, ali ima zuba duž obe vilice sve do zadnjeg dela njegovog osmeha“, kaže Martil.

Otvoreni deo kljuna sa lopaticom verovatno je zahvatio vodu u dužinu koja se savija nadole. Pterosaurus je ili pasivno filtrirao ili gurnuo među zube, zarobljavajući sve planktonske životinje poput sićušnih škampa koji su tamo plivali. Ovo sugeriše da su lovili u plićaku, igrajući se po vodi dok su gazili na dugim nogama kao flamingo.

„Filtersko hranjenje među pterosaurusima je verovatno evoluiralo od životinja koje su sakupljale hranu sa površine vode ili neposredno ispod nje bez prodornog ugriza“, piše tim u svom radu.

„Izduženje zuba u obliku rozete i smanjenje međuzubnog prostora kao i izduženje čeljusti pojačali su ovaj efekat filtera.“

Paleontolozi su se čudili skoroj potpunosti skeleta, izvanredno očuvanog u finim slojevima krečnjaka više od 150 miliona godina. Pterosaurusi su relativno retki u fosilnim zapisima zbog krhkosti njihovih šupljih kostiju tankih zidova, ali ovaj primerak je čak uključivao i male delove membrane krila.

„Mora da je bio zatrpan u sedimentu skoro čim je umro“, objašnjava Martil.

Tim je identifikovao da pterosaurus pripada porodici Ctenochasmatidae, koja je živela tokom kasne jure i rane krede.

Martil i njegove kolege nazvali su drevnu životinju Balaenognathus maeuseri – naziv vrste u čast jednog od istraživača u timu, Matijasa Mauzera, koji je nažalost nedavno preminuo.