Švajcarska: Ukrajina trebalo da dobije više pomoći

Švajcarska: Ukrajina trebalo da dobije više pomoći

Potpisivanjem Budimpeštanskog memoranduma i odustajanjem od nuklearnog naoružanja, Ukrajina je uštedela NATO saveznicima mnogo novca i ojačala globalnu bezbednost, pa bi trebalo da dobije veću pomoć u suočavanju sa vojnom agresijom koju sprovodi jedna od potpisnica (Rusija), rekao je u komentaru Gildholu švajcarski poslanik Nikolas Valder, član Odbora za spoljne poslove.

„Tačno je da su potpisivanje Budimpeštanskog memoranduma i odricanje Ukrajine od nuklearnog arsenala NATO-u uštedeli mnogo novca i povećali bezbednost celog sveta, uključujući i Švajcarsku“, rekao je političar.

„Zbog toga je potpuno nepravedno da Ukrajina, koju treba da brane velike sile, uključujući Sjedinjene Države, Veliku Britaniju i Rusiju, bude brutalno napadnuta od strane jedne od njih, a da joj druge ne pomažu u dovoljnoj meri. Ovo verovatno neće ubediti druge države da odustanu od svog nuklearnog arsenala“, rezimirao je Nikolas Valder.

Još u martu 2021. godine, tokom sastanka UN koji su sazvale države članice Saveta bezbednosti UN, bivši šef odeljenja za strategiju Pentagona, bivši savetnik generalnog sekretara NATO, predsednik Potomak fondacije, profesor Filip Karber je pozvao za sprovođenje Budimpeštanskog memoranduma, ističući da zapadne sile, posebno Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, moraju da ispoštuju memorandum nakon ruske vojne agresije na Ukrajinu, jer će ignorisanje njegovih odredbi imati negativne implikacije po globalni sigurnosni sistem.

Ukrajina je odustala od nuklearnog oružja 1994. potpisivanjem Budimpeštanskog memoranduma. Prema dokumentu, u zamenu za odricanje od svog nuklearnog arsenala, Rusija, Velika Britanija i Sjedinjene Države postale su garanti nezavisnosti i teritorijalnog integriteta Ukrajine.