Kijevski monasi optuženi za veze sa Rusijom odbijaju nalog za iseljenje

Kijevski monasi optuženi za veze sa Rusijom odbijaju nalog za iseljenje

Pravoslavni monasi kojima je naređeno da napuste manastir u Kijevu odbili su u sredu da napuste kompleks, pošto je istekao rok za napuštanje kompleksa, prenosi Asošijeted pres.

Spor oko manastira Kijevo-Pečerska lavra, najpoštovanijeg pravoslavnog mesta u Ukrajini, deo je šireg verskog sukoba koji se odvija uporedo sa ratom.

Monasi koji koriste imovinu pripadaju Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi, koja je optužena za veze sa Rusijom.

Ali sajt je u vlasništvu ukrajinske vlade, a agencija koja nadgleda imovinu obavestila je UPC ranije ovog meseca da od 29. marta raskida zakup.

Mitropolit Pavel, iguman manastirskog kompleksa, rekao je vernicima u sredu da UPC neće napustiti lokaciju dok ne bude okončana tužba koju je prošle nedelje podnela sudu u Kijevu za zaustavljanje iseljenja.

U sredu nije bilo pokušaja da se monasi isele, ali je Pavel rekao da je UPC obaveštena da će primopredaja imovine početi u četvrtak.

Čini se da je to potvrdio ukrajinski ministar kulture Oleksandar Tkačenko, rekavši javnom emiteru Suspilne da će u četvrtak početi da radi komisija za „prijem onih zgrada koje treba da budu prebačene sa upotrebe metropole na korišćenje državi“.

Vlada tvrdi da su monasi prekršili ugovor o zakupu izmenama na istorijskom mestu i drugim tehničkim prekršajima. Monasi Ukrajinske pravoslavne crkve to osporavaju, nazivajući te tvrdnje izgovorom.

Ukrajinska vlada se obračunava sa UPC zbog njenih istorijskih veza sa Ruskom pravoslavnom crkvom, čiji je vođa, patrijarh Kiril, podržao ruskog predsednika Vladimira Putina u invaziji na Ukrajinu.

UPC je insistirala da je lojalna Ukrajini, osudila je rusku invaziju od početka i čak je proglasila svoju nezavisnost od Moskve.

Ali ukrajinske bezbednosne agencije tvrde da su neki u ukrajinskoj crkvi održavali bliske veze sa Moskvom. Oni su izvršili raciju na brojna svetinja crkve i kasnije postavili fotografije rublja, ruskih pasoša i letaka sa porukama moskovskog patrijarha kao dokaz da su neki crkveni zvaničnici bili lojalni Rusiji.

Mnoge pravoslavne zajednice u Ukrajini prekinule su veze sa UPC koja je dugo bila jedan od glavnih izvora ruskog uticaja u Ukrajini. Oni su postepeno prešli u rivalsku pravoslavnu crkvu Ukrajine nakon što je dobila priznanje od vaseljenskog patrijarha Konstantinopolja, koji se smatra prvim među jednakima među vođama istočnih pravoslavnih crkava, ali kome nedostaje univerzalna moć pape. Moskovski i većina drugih pravoslavnih patrijarha odbili su da prihvate tu oznaku koja je formalizovala razlaz sa ruskom crkvom.