Apple pokreće „režim zaključavanja“

Apple pokreće „režim zaključavanja“

Apple uvodi novu postavku „režima zaključavanja“ kako bi zaštitio ranjive korisnike poput novinara i političkih aktivista od moćnih hakerskih napada iz špijunskih aplikacija poput Pegasus grupe NSO, programa koji je razvio Izrael koji omogućava korisniku da tajno špijunira vlasnika uređaja preko svoje kamere, ekrana i mikrofona.

Nova postavka će doći sa iOS 16, koji će biti objavljen na jesen, objavila je kompanija u sredu, objašnjavajući da je nova postavka namenjena korisnicima koji se suočavaju sa „ozbiljnim, ciljanim pretnjama njihovoj digitalnoj bezbednosti“. Takođe će biti uključen u iPadOS 16 i macOS Ventura.

Režim zaključavanja će blokirati većinu priloga poruka i blokirati dolazne FaceTime pozive od korisnika sa kojima vlasnik uređaja ranije nije kontaktirao. Takođe će sprečiti pristup iPhone-u kada je povezan sa računarom ili dodatnom opremom ako je telefon u zaključanom stanju.

Grupa NSO insistira da svoj špijunski softver prodaje samo vladama koje planiraju da ga koriste za praćenje terorista i drugih kriminalaca i tvrdi da rigorozno proverava evidenciju o ljudskim pravima klijenata pre nego što im dozvoli da koriste aplikaciju. Međutim, otkriveno je da je Pegaz špijunirao stotine telefona novinara i političkih aktivista i veruje se da je korišćen za ciljanje na desetine hiljada drugih, prema nedavnoj istrazi.

Vlade mnogih zemalja su optužene da ga koriste protiv političke opozicije. Iako Apple nije otkrio koliko je korisnika iPhone-a napadnuto putem Pegasus-a ili programa za kopiranje, on tuži kompaniju u SAD.

Tehnološki gigant očekuje da će ovaj režim koristiti „veoma mali broj korisnika“. To bi uključivalo samo one koji su u opasnosti da budu ciljani od strane „najsofisticiranijih digitalnih pretnji, kao što su one iz NSO grupe i drugih privatnih kompanija koje razvijaju špijunski špijunski softver koji sponzoriše država. ” U međuvremenu, ponudio je nagradu od 2 miliona dolara svakome ko nađe način da zaobiđe novu zaštitu.

Pegasus može zaraziti telefon putem napada „nultim klikom“ koji ne zahtevaju od korisnika da preuzme prilog ili na drugi način stupi u interakciju sa hakerom. Dok su ranije verzije špijunskog softvera zahtevale od korisnika da klikne na vezu u tekstu ili e-poruci, novije verzije špijunskog softvera koriste bezbednosne propuste u operativnom sistemu uređaja, što znači da je odgovornost na Apple-u (ili Google-u, u slučaju Android telefona ) kako bi se osiguralo da su korisnici bezbedni.

Utvrđivanje da li je telefon zaražen Pegasus-om je gotovo nemoguće za prosečnog korisnika, jer se aplikacija krije u korenu OS-a i samouništava se ako ne može da „pozove kući“ određeno vreme.