Britanski premijer odbacio referendum o nezavisnosti Škotske

Britanski premijer odbacio referendum o nezavisnosti Škotske

Britanski premijer Boris Džonson odbacio je u sredu zahtev škotske prve vlade Nikole Stardžon za održavanje pravno obavezujućeg referenduma o izlasku iz Ujedinjenog Kraljevstva. Dok se Džonson bori za svoj politički život u Londonu, rekao je Sturgeon da su važnija pitanja rastući troškovi, Covid-19 i podrška Britanije Ukrajini.

Stardžon je prošlog meseca objavila da će drugi referendum o nezavisnosti biti održan u oktobru 2023. godine, devet godina nakon što su škotski birači izabrali da njihova zemlja ostane članica Ujedinjenog Kraljevstva.

Međutim, bez privremenog prenosa vlasti sa Londona na Holirud, referendum bi bio simboličan, a Džonson je odbio da da Sterdžon ovaj kritični prenos.

„Ne mogu se složiti da je sada vreme da se vratimo na pitanje na koje su građani Škotske jasno odgovorili 2014. godine“, napisao je Džonson. Umesto toga, premijer je napisao da bi Škotska i ostatak UK trebalo da se fokusiraju na svoje „zajedničke prioritete“, koje je naveo kao odgovor na inflaciju, oporavak od pandemije koronavirusa i igranje „naše vodeće uloge u međunarodnom odgovoru na rusku agresiju u Ukrajina.”

Džonson je ova pitanja opisao kao „uobičajene izazove širom Ujedinjenog Kraljevstva“, obraćajući posebnu pažnju na Ukrajinu zahvalivši se Sturgeon što je posvetila 65 miliona funti (77,5 miliona dolara) za naoružavanje Kijeva.

Sturgeon je bila odbojna. U objavi na Tviteru, ona je opisala Džonsonovo pismo kao verovatno „jedan od njegovih poslednjih čina kao premijera“, pozivajući se na pozive za ostavku upućene Džonsonu nakon što je desetine njegovih ministara podnelo ostavke u utorak i sredu, navodeći više skandala u Dauning Stritu.

„Da bude jasno, Škotska će imati priliku da izabere nezavisnost – nadam se na referendumu 19. oktobra 2023, ali, ako ne, putem opštih izbora“, napisala je ona na Tviteru. „Škotska demokratija neće biti zarobljenik ovog ili bilo kog premijera.

Bez da Džonson odobri prenos vlasti, Stardžonova jedina nada za nezavisnost počivala bi na parlamentu u Vestminsteru koji bi usvojio zakon o priznavanju uspešnog glasanja. Međutim, čak i ako bi bili raspisani opšti izbori, nema naznaka da bi većina poslanika podržala takvu meru.

Na referendumu 2014. Škoti su glasali 55-44% za ostanak u Velikoj Britaniji. Dve godine kasnije, škotski birači su velikom većinom izabrali da ostanu u EU, i dok je Sturgeon obećala da će na kraju vratiti Škotsku u evropski blok ako postigne nezavisnost, samo jedna nedavna anketa pokazuje da je mala većina za takav potez. Druga istraživanja Ipsosa i IouGov-a pokazuju da birači odbijaju nezavisnost za između jedan i osam poena.