NASA je konačno identifikovala razlog iza nejasnih poruka sonde Voyager 1

NASA je konačno identifikovala razlog iza nejasnih poruka sonde Voyager 1

Već mesecima, najudaljenija svemirska letelica do Zemlje – Voyager 1 – priča besmislice na međuplanetarnom ‘radiju’.

Ponavljajuća zbrka 1 i 0 koje šalje nazad na našu planetu, 24 milijarde kilometara (15 milijardi milja) daleko, za naučnike do sada nije imala smisla.

Ispostavilo se da su zvaničnici u NASA-i samo trebali malo ‘bocnuti’ oh-tako udaljenu letjelicu da bi je pitali kako se oseća.

Kao odgovor na kodiranu komandu poslatu u martu, kompjuter na Voyageru pod nazivom podsistem podataka o letu (FDS) otkrio je gde boli. Ovaj sistem završava najvažnija zapažanja misije pre nego što ih šalje nazad na Zemlju.

Sistem je na Zemlju vratio softversko očitavanje koje su naučnici sada koristili da potvrde da je oko 3 procenta njegove memorije oštećeno. Zbog toga uključivanje i isključivanje FDS-a nije rešilo problem još u novembru 2023.

Na osnovu podataka gobbledigook koje FDS trenutno pakuje, inženjeri u NASA-i sumnjaju da je većina korupcije ograničena na jedan čip u memorijskom sistemu računara.

U martu je tim misije Voyager u NASA-i poslao FDS-u takozvanu poke komandu. Poke komande modifikuju određene memorijske adrese, zbog čega ih igrači ponekad koriste da varaju, dajući sebi neograničene živote ili neku sličnu prednost.

U ovom slučaju, komanda je omogućila inženjerima da podstaknu sistem da koristi različite sekvence očitavanja u svojim softverskim paketima u pokušaju da zaobiđu problem.

Zahvaljujući odgovoru FDS-a na komandu poke, primljenoj 22,5 sata kasnije, inženjeri su primetili da jedan deo sistema vraća neka čudna očitavanja. Činilo se da su u pogrešnom formatu, a inženjer u timu je uspeo da ih dekodira.

Mumbo jumbo signal je sadržao očitavanje celog FDS memorijskog sistema. Upoređujući ovo očitavanje sa onim primljenim pre nego što se problem pojavio, tim Voyagera je uspeo da locira izvor korupcije.

Još niko ne zna šta je prvobitno izazvalo korupciju, ali je moglo doći od energetskih čestica u svemiru koje su izazvale štetu, ili jednostavno od čistog doba.

Voyager 1 je prevazišao svoju početnu misiju, i figurativno i bukvalno govoreći. Dizajniran je da istražuje Jupiter i Saturn i lansiran je još 1977. godine, što znači da su njegovi računari veoma zastareli.

NASA je bila primorana da konsultuje decenijama stare dokumente u svojim stalnim naporima da poprave pokvareni sistem Voyagera poslednjih meseci, pošto je tehnologija na brodu skoro zaboravljena.

Inženjeri kažu da bi moglo proći još nekoliko nedelja ili čak meseci pre nego što pronađu način da zaobiđu korupciju i da Voyager 1 ponovo počne da deli informacije o graničnim područjima međuzvezdanog prostora.