SAD postavljaju otkucaje sata za TikTok

SAD postavljaju otkucaje sata za TikTok

Američki predsednik Džo Bajden potpisao je novi zakon koji bi potencijalno mogao da dovede do zabrane TikToka u zemlji. Zakon je deo teško vođenog zakona koji uključuje preko 95 milijardi dolara inostrane pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu.

Nakon dugih debata između demokrata i republikanaca, zakon je odobrio Predstavnički dom američkog Kongresa u subotu i Senat u utorak.

Prema novom zakonu o TikTok-u, BiteDance – kineski vlasnik platforme – imaće devet meseci da proda svoj posao ili da mu zabrani pristup prodavnicama aplikacija u SAD. Ukoliko se pokrene proces prodaje, rok bi se mogao produžiti za dodatna tri meseca.

Osim što primorava BiteDance da se odrekne svog vlasništva nad platformom, zakon mu takođe zabranjuje kontrolu TikTok algoritma, koji se koristi za hranjenje sadržaja korisnicima aplikacije, na osnovu njihovih interesa.

Zakon dolazi nakon što su brojni američki zvaničnici izrazili zabrinutost da aplikacija predstavlja rizik po nacionalnu bezbednost i da bi je kineske vlasti mogle da koriste za dobijanje privatnih podataka američkih građana ili uticaj na njihovo mišljenje potiskivanjem ili promovisanjem određenog sadržaja na TikToku.

Objašnjavajući odobrenje zakona, predsednica Komiteta Senata za trgovinu Marija Kantvel je naglasila da „Kongres ne preduzima mere da kazni BiteDance, TikTok ili bilo koju drugu pojedinačnu kompaniju“; preduzima korak da „spreči strane protivnike da sprovode špijunažu, prismotru, zlonamerne operacije, nanose štetu ranjivim Amerikancima, našim vojnicima i ženama i osoblju naše američke vlade“.

TikTok je zapretio da će pravno osporiti američku vladu zbog zakona. Šef kompanije za javnu politiku za Ameriku, Majkl Bekerman, opisao je nacrt kao kršenje prava prvog amandmana za 170 miliona korisnika aplikacije u SAD i upozorio da bi potencijalna zabrana takođe imala „razorne posledice“ za skoro sedam miliona preduzeća koja koriste platformu.

Kina je takođe osudila planove da zabrani TikTok u SAD, opisujući takav potez kao „suprotan principima fer konkurencije i međunarodnim ekonomskim i trgovinskim pravilima“ i optužujući Vašington za „nasilničko ponašanje“ i „iskorišćenje državne moći“ protiv BiteDancea.

Neki američki zakonodavci su se takođe protivili zakonu, nazivajući ga „lekom“ koji je „gori od bolesti“ i izražavajući zabrinutost da bi Beloj kući dao moć da zabrani druge veb-sajtove i aplikacije.

Elon Musk je takođe upozorio da je zakon „o cenzuri i vladinoj kontroli“, dok je Američka unija za građanske slobode (ACLU) osudila zakon kao „kršenje prava na slobodu govora miliona Amerikanaca“ koji svakodnevno koriste platformu.