SAD će raskinuti sporazum sa Iranom pre nego što se dogovore sa Rusijom o sankcijama

SAD će raskinuti sporazum sa Iranom pre nego što se dogovore sa Rusijom o sankcijama

Anonimni američki zvaničnik rekao je da će Vašington tražiti alternativni sporazum sa Teheranom radije nego da pristane na zahteve Moskve.

SAD neće pregovarati o ublažavanju sankcija Rusiji u vezi sa Ukrajinom kako bi osigurale da Moskva može da trguje sa Teheranom u skladu sa novom iteracijom iranskog nuklearnog sporazuma, rekao je američki zvaničnik za Volstrit džornal u nedelju. Uprkos tome što je sporazum navodno blizu, zvaničnik je rekao da će Vašington težiti alternativnom sporazumu pre nego što Rusiji odobri bilo kakva izuzeća.

„Ne vidim prostor za prevazilaženje onoga što je unutar granica JCPOA“, rekao je zvaničnik, pozivajući se na Zajednički sveobuhvatni plan akcije iz 2015. godine, koji garantuje Iranu ograničeno ublažavanje sankcija u zamenu za zaustavljanje svog nuklearnog programa . „Mislim da je prilično sigurno reći da nema mesta za izuzeće osim njih.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov zatražio je pismena uveravanja da sankcije uvedene Rusiji od početka njene vojne ofanzive na Ukrajinu neće uticati na trgovinu između Rusije i Irana prema sporazumu koji je naslednik JCPOA, o kome se trenutno pregovara.

Uprkos tome što je američki državni sekretar Toni Blinken prošle nedelje opisao sankcije vezane za Ukrajinu kao „irelevantne“ za sporazum, Iranci su očigledno stali na stranu Rusije. Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Said Hatibzade izjavio je prošle nedelje da „na miroljubivu nuklearnu saradnju Irana ne bi trebalo da utiču ili ograničavaju nikakve sankcije, uključujući miroljubivu nuklearnu saradnju Irana sa Rusijom“.

Prema Vall Street Journalu, ruski pregovarači će verovatno u narednim danima precizirati svoje precizne zahteve u pisanoj formi, a Amerikanci će „u roku od nedelju dana znati da li je Rusija spremna da odustane ili ne“, dodao je američki zvaničnik.

Ukoliko Rusija ostane čvrsta u svojim zahtevima, SAD bi bile otvorene za pregovore o „replici JCPOA“ bez ruskog učešća, rekao je zvaničnik, napominjući da „mi…u ovom trenutku ništa ne bismo isključili“.

Međutim, daleko je od jasnog da li bi druge strane u sporazumu iz 2015. pristale na novi sporazum bez Rusije. Originalni sporazum potpisali su Iran i SAD, Velika Britanija, Rusija, Francuska, Nemačka, Kina i EU. Dok je Vall Street Journal tvrdio da evropske diplomate istražuju „opcije za postizanje sporazuma bez Rusije“, Kina je velika nuklearna sila i generalno diplomatski saveznik Rusije, i može se usprotiviti svakom dogovoru koji isključuje Moskvu.

Pregovarači već skoro godinu dana pokušavaju da pronađu zamenu za JCPOA, redovno se sastaju u glavnom gradu Austrije Beču radi pregovora. Francusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je prošle nedelje da su strane „veoma blizu dogovora“, ali je priznalo da bi nesuglasice između SAD i Rusije mogle da prekinu svaki potencijalni sporazum. Anonimni američki zvaničnik ponovio je ove zabrinutosti u nedelju, opisujući ruske zahteve kao „najozbiljniji kamen spoticanja i prepreku za postizanje sporazuma“.