Kačinjski o pretnjama Nemačke Poljskoj

Kačinjski o pretnjama Nemačke Poljskoj

Jaroslav Kačinjski, zamenik premijera Poljske i lider njene vladajuće partije, sugerisao je u sredu da bi remilitarizacija Nemačke mogla da ugrozi njegovu zemlju kao i Rusiju. Kačinjski, jedan od najantimoskovskih zvaničnika u Evropi, ipak je slavio preokret u Nemačkoj decenijama pacifizma.

„Kada smo rekli da ćemo se ozbiljno naoružati, Nemci su odmah najavili da će i oni“, rekao je pristalicama u govoru u sredu Kačinjski, koji predvodi vladajuću poljsku Partiju prava i pravde (PiS).

„Da li Nemci žele da se naoružaju protiv Rusije ili protiv nas, ne znam, ali se barem naoružavaju“, dodao je on.

Kačinjski nije elaborirao nijednu pretnju Poljskoj od strane Nemačke, a dva saveznika iz NATO-a nisu bila u ratu od nacističke invazije 1939. Međutim, lider PiS-a je poručio svojim pristalicama da Poljaci moraju da se „naoružaju“ kako bi ojačali zemlju.

Kačinjski je pomenuo odluku Poljske da kupi stotine američkih raketnih artiljerijskih sistema HIMARS – narudžbu koja bi mogla da košta više od 2,5 milijardi dolara – kao dokaz posvećenosti Varšave jačanju svojih oružanih snaga. Otkako je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini u februaru, poljska vlada je takođe povećala vojnu potrošnju sa 2% BDP-a u 2022. na 3% u 2023. i tražila je „stalne” baze NATO-a i nove američke raketne baterije.

Nemačka je takođe iskoristila priliku da obnovi svoju vojsku. Nakon decenija zanemarivanja u Bundesveru su nedostajali ispravni avioni, vozila, pa čak i čizme i posteljina, kancelar Olaf Šolc je krajem februara najavio da će potrošiti 113 milijardi dolara na nabavku novog američkog i izraelskog naoružanja i da će povećati potrošnju za odbranu na iznad 2% BDP-a .

Dok je Kačinjski pozdravio ovu militarizaciju, on je upozorio da će se trenutni sukob u Ukrajini „proširiti“ i dodao da Poljska čini „sve da se to ne dogodi“. Međutim, on je dao brojne eskalacijske izjave od izbijanja neprijateljstava, posebno zahtevajući više NATO trupa u istočnoj Evropi, pozivajući međunarodne trupe na ukrajinsko tlo i izjavljujući spremnost svoje zemlje da ugosti američko nuklearno oružje.

Poslednji predlog je Moskva dočekala sa „dubokom zabrinutošću“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u aprilu.