Nemačka se suočava sa nedostatkom pivskih flaša

Nemačka se suočava sa nedostatkom pivskih flaša

Dok su se nemački pivari i ranije nosili sa nestašicom pivskih flaša, trenutna situacija je „bez presedana“ zbog kombinacije galopirajuće inflacije, rastućih troškova energije, sukoba u Ukrajini i sankcija protiv Rusije i Belorusije, objavio je Njujork tajms u četvrtak.

Nemcima ima više nego dovoljno piva, ali boce u kojima dolazi su druga stvar. Berlin je 2003. godine usvojio zakon koji ima za cilj smanjenje ambalažnog otpada, što je dovelo do toga da domaće pivare svoje pivo prodaju u flašama za višekratnu upotrebu. Trenutno je u opticaju do četiri milijarde – oko 48 na svakog živog Nemca – ali ih potrošači samo puštaju da se slažu na svojim balkonima ili u podrumima, a ne muče se da ih vrate za osam evrocenti depozit.

Ovo je i ranije bio problem. Američki mediji su 2018. izvještavali o ljetnoj nestašici koja se pripisuje zaostajanju u reciklaži. Međutim, to je bilo pre sukoba u Ukrajini, a sankcije koje je EU usvojila Rusiji i Belorusiji, podigle su cene energenata i naglo smanjile snabdevanje novim staklenim posuđem.

Stefan Friče, zamenik šefa Udruženja pivara Berlin-Brandenburg koji je ugostio izveštača Tajmsa u svom Klosterbrauerei u Nojzelu, rekao je da mu je račun za struju porastao za 300 odsto u protekloj godini, dok je za gas porastao 400 odsto. On takođe plaća ječam veću cenu nego ikada.

„Cena boca je eksplodirala“, rekao je Friče za novine, nazvavši problem „bez presedana“.

Fabrike stakla u Ukrajini su navodno prestale sa radom zbog borbi. Sankcije su „presekle lance snabdevanja iz Rusije i Belorusije“, navodi Tajms. U međuvremenu, visoke cene energije – same po sebi sekundarna posledica sankcija – dovele su do povećanja troškova proizvodnje stakla na drugim mestima, od Češke do Francuske. Boce odatle sada koštaju rekordnih 15-20 evrocenti po komadu.

Nemački mediji izveštavali su o nadolazećoj nestašici prošlog meseca, a tabloid Bild je objavio da zemlja „ponestaje bez flaša piva“. Državni emiter Dojče vele okrivio je niz razloga, od troškova energije do nestašice kamiondžija, ali nije rekao ni reč o sankcijama.

Tokom straha od nestašice 2018, američki javni radio je istakao rumunskog imigranta koji je skupljao prazne flaše sa ulice za sedam evra po kolicima i mladog Nemca koji je odbio da pije pivo iz limenki – koje preferiraju američki izvoznici – nazivajući ga „jeftinom i pomalo smeće.”

Uprkos insistiranju Amerikanaca da su limenke pogodnije za reciklažu, pivo u konzervi je u to vreme činilo samo 7% nemačkog tržišta. Drugi deo problema je u tome što su se mnoge pivare udaljile od standardne veličine i oblika boce, preferirajući da razlikuju svoj brend po drugačijem dizajnu – ali što znači da boce više nisu zamenljive.

Fritsche je insistirao da je samo pivo u izobilju. Međutim, između nestašice flaša i rekordne inflacije, Nemci već smanjuju kupovinu hrane i pića. Prema pisanju Tajmsa, maloprodaja u aprilu pala je za 7,7 odsto, najviše od 1994. godine.