Obalska straža spasila više od 1.400 migranata iz prenatrpanih čamaca kod južne Italije

Obalska straža spasila više od 1.400 migranata iz prenatrpanih čamaca kod južne Italije

Više od 1.400 migranata spaseno je iz prenatrpanih plovila, uključujući jedrilicu, u četiri odvojene operacije u Sredozemnom moru kod južne Italije, saopštila je u sredu italijanska obalska straža, piše AP.

Bilo je 47 migranata, uključujući dvoje dece kojima je hitno potrebna medicinska nega, na jedrilici u nevolji kod regiona Kalabrije, u „prstu” italijanskog poluostrva, navodi se u saopštenju obalske straže. Spasio ih je motorni čamac obalske straže u utorak rano.

U saopštenju se navodi da je spasavanje počelo u ponedeljak kasno uveče i završilo se u ranim satima u sredu u Jonskom moru kod istočne obale Kalabrije. Jedan brod obalske straže preuzeo je oko 590 migranata sa ribarskog čamca, a zatim je kasnije doveo oko 650 migranata sa drugog ribarskog broda, navodi se u saopštenju.

Motorni čamac obalske straže i brod italijanske granične policije pritekli su u pomoć četvrtom brodu, sa 130 migranata.

Vlasti nisu odmah dale detalje o nacionalnosti putnika ili rutama kojima su se kretala migrantska plovila. Ali generalno, mnogi čamci sa migrantima uočenim na Jonskom moru krenuli su sa turske obale, gde krijumčari poriču prepune i nesposobne čamce.

Ranije ove godine, čamac sa migrantima koji je plovio tom rutom udario je u sprud u blizini kalabrijskog grada na plaži i razbio se. Najmanje 94 migranta su poginula, a 80 je preživelo.

Taj brodolom je pod krivičnom istragom, uključujući i ulogu nekoliko pripadnika italijanske granične policije, koja upravlja brodovima ispred duge obale zemlje. Uhapšena su četiri osumnjičena švercera.

Pored toga, tužioci žele da znaju da li su spasilačke akcije mogle biti pokrenute nekoliko sati ranije. Čamci italijanske granične policije su se navodno vratili u luku zbog nemirnog mora, a dok je brod obalske straže, bolje opremljen za navigaciju u lošim morskim uslovima, stigao u tu oblast, tela su već bila u vodi. U tom slučaju, čamac sa migrantima je nekoliko sati ranije primećen od strane nadzornog aviona kojim upravlja Fronteks, snage Evropske unije za praćenje granica.

U saopštenju obalske straže u sredu se navodi da je posada Fronteksovog nadzornog aviona primetila ribarski čamac sa 590 migranata. Fronteksov patrolni čamac i brod za podršku Fronteksa bili su među sredstvima uključenim u spasilačke operacije za dva ribarska čamca, saopštila je obalska straža.

Alarm telefon, nevladina organizacija koja često prima satelitske pozive sa brodova migranata u nevolji i prenosi informacije pomorskim vlastima u Italiji i Malti, bila je među organizacijama koje su signalizirale potrebu za spasavanjem 130 ljudi na četvrtom brodu.