Nova otkrića mogu poboljšati imunoterapiju, negu raka dojke

Nova otkrića mogu poboljšati imunoterapiju, negu raka dojke

Dva nova otkrića iz laboratorije Dudlei u UVA Cancer Centru naglašavaju različite uloge krvnih sudova u čvrstim tumorima – a nalazi bi mogli pomoći u sprečavanju širenja raka dojke i poboljšati efikasnost jednog od najvažnijih novih tretmana raka u mnogo godina.

U jednom novom naučnom radu, istraživač dr Andrev C. Dudlei i njegov tim izvještavaju da je efikasnost imunoterapijskih lijekova koji se nazivaju blokada imunološke kontrole poboljšana kada su krvni sudovi ciljani na specifičan način. (Imunoterapija pojačava moć imunog sistema u borbi protiv raka i drugih bolesti.) U drugom radu, objavljenom ubrzo nakon toga, Dadli i saradnici navode otkriće koje bi moglo pomoći u sprečavanju metastaziranja raka dojke ili širenja na druge delove tela.

„Krvni sudovi mogu da deluju i kao dobri i kao loši momci u rastućem tumoru. S jedne strane, krvni sudovi su prolaz koji omogućava posebnim imunim ćelijama da uđu u tumor, gde će, nadamo se, pronaći ćelije raka i ubiti ih. S druge strane sa strane, krvni sudovi deluju kao autoput za ćelije raka da uđu u krvotok i šire se na udaljena mesta u telu“, rekao je Dadli sa Odseka za mikrobiologiju, imunologiju i biologiju raka Univerziteta Virdžinije.

„Naš rad naglašava dvostruku ulogu koju krvni sudovi mogu igrati u raku za koju se nadamo da će poboljšati naše razumevanje kako da na najbolji način izazovemo antitumorski imuni odgovor ili čak sprečimo metastaze.“

U dokumentu o imunoterapiji, Dadli i njegov tim opisuju kako se vaskulatura tumora – krvni sudovi koji hrane tumor – mogu ciljati da pomognu imunim ćelijama da uđu u tumor i ubiju ćelije raka.

Istraživači su otkrili da je određeni enzim, nazvan DNMT1, važan čuvar kapije u krvnim sudovima koji određuje da li antitumorske imune ćelije mogu ući u „mikrookruženje“ tumora. Kada su istraživači onemogućili ovaj enzim samo u krvnim sudovima, otkrili su da smanjuje rast krvnih sudova i čini sudove prijemčivijim za ulazak u imunološke ćelije; ovo je dovelo do poboljšanog odgovora na imunoterapije.

Blokiranjem ovog enzima lekovima, lekari bi mogli da povećaju broj antitumorskih imunih ćelija koje mogu ući u tumore pacijenata i ubiti ćelije raka. Ovaj pristup bi se mogao kombinovati sa postojećim pristupima imunoterapiji kako bi se povećao broj pacijenata koji reaguju na lečenje, predlažu istraživači.

„Nedavno se pokazalo da blokiranje aktivnosti DNMT1 u ćelijama raka pojačava efikasnost imunoterapije za rak“, rekao je Dadli. „Ali otkrili smo da je DNMT1 takođe ciljan u krvnim sudovima povezanim sa rakom, a blokiranje njegove funkcije tamo izgleda jednako važno.“

U drugom radu, Dadli i njegovi saradnici bacili su važno novo svetlo na to kako se ćelije raka dojke šire sa početnog mesta tumora na druge delove tela, uključujući limfne čvorove. Ovi uvidi su posebno važni jer pacijenti čiji se rak širi na limfne čvorove obično vide lošije ishode – posebno za rak dojke.

Dadli i njegov tim otkrili su da visoko metastatske ćelije raka dojke aktiviraju druge vrste ćelija, nazvane fibroblasti, da „preoblikuju“ okolno okruženje tako da ćelije raka mogu da pobegnu iz tumora, uđu u limfne sudove i šire se u limfni čvor. Istraživači kažu da upotreba lekova za rano prekidanje ovog procesa može ponuditi način da se spreči širenje raka dojke.

„Naučili smo iz ove studije kako ćelije raka mogu da iskoriste nekancerozne ćelije u svom okruženju i promene svoje ponašanje kako bi ušle u sudove i proširile se na različita mesta u telu – posebno na limfne čvorove“, rekao je Dadli. „Rak je zaista podmukla bolest, a ovo je samo jedan primer zašto može biti tako teško lečiti. Terapije koje ciljaju i na ćelije raka i na nekancerozne ćelije koje pomažu tumoru mogu se pokazati korisnim na duge staze. “

Dadli se nada da će nova otkrića njegove laboratorije pomoći u unapređenju borbe protiv raka, ključne misije UVA centra za rak, koji je Nacionalni institut za rak proglasio jednim od samo 54 sveobuhvatna centra za rak u zemlji. Oznaka NCI-jevog sveobuhvatnog centra za rak prepoznaje elitne centre za rak sa najizuzetnijim programima raka u zemlji. Sveobuhvatni centri za rak moraju ispuniti rigorozne standarde za inovativna istraživanja i vrhunska klinička ispitivanja, pozicionirajući ih na vodeću ivicu nege raka.

„Rak ne postoji u vakuumu“, rekao je Dadli. „Drugim rečima, ćelije raka imaju ceo ovaj ekosistem ili mikrookruženje gde uspevaju. Nadamo se da ćemo razumevanjem kako ćelije raka eksploatišu svoje mikrookruženje, možda razviti nove vrste terapija, poboljšati postojeće odgovore na lekove ili čak sprečiti širenje raka.“

Dudlei i njegovi saradnici objavili su svoje nalaze blokade imunoloških kontrolnih punktova u Nature Communications. Tim su činili Dae Joong Kim, Svetha Anandh, Jamie L. Null, Piotr Przanovski, Sanchita Bhatnagar, Pankaj Kumar, Sarah E. Shelton, Erin E. Grundi, Katherine B. Chiappinelli, Roger D. Kamm, David A. Barbie i Dudlei. Dudlei je prijavio da nema finansijskog interesa za rad; puna lista otkrivanja drugih autora je uključena u rad.

Nalazi metastaza objavljeni su u časopisu Cancer Research. Taj tim su činili Null, Kim, James V. McCann, Patcharin Pramoonjago, Jai V. Fok, Kumar, Linci Edat, Chad V. Pecot i Dudlei.