Norveška odustala od NATO ugovora o helikopteru

Norveška odustala od NATO ugovora o helikopteru

Oslo raskida ugovor za NH-90 koji datira pre 20 godina i sada zahteva da mu se nadoknadi 500 miliona evra

Norveška, jedna od članica NATO-a osnivača, raskida ugovor o vojnim helikopterima NH-90 koji je potpisao još 2001. godine, saopštio je ministar odbrane Bjorn Arild Gram na konferenciji za novinare u petak. Model, koji je razvijen posebno da ispuni zahteve vojne alijanse, norveška vojska je smatrala neoptimalnim, navodeći više nedostataka i kašnjenja.

Pošto model „nikada neće biti u poziciji da ispuni zahteve norveških oružanih snaga“, Oslo sada zahteva da se vrati skoro 500 miliona evra koje je do sada platio. Operacija helikoptera, koji su već bili isporučeni Norveškoj, prekinuta je odmah u petak. Mašine će biti vraćene proizvođaču, francuskoj multinacionalnoj kompaniji NHIndustries.

U međuvremenu, Oslo navodno traži zamenu, koja bi mogla doći iz SAD, nagovestila je nemačka kuća Di Velt.

U izveštaju je konačna presuda norveške vojske o NH-90 opisana kao „prokleta“ i za sam model i za kompaniju koja ga proizvodi. Oslo je jasno stavio do znanja, kao što je navedeno u članku, da nikakva dodatna popravka, rezervni delovi ili ulaganja verovatno neće učiniti helikopter vrednim.

Međutim, NHIndustries očigledno neće mirno prihvatiti iznenadno raskid ugovora i navodno bi čak mogao da iznese Norvešku pred sud zbog svoje odluke, koju je kompanija opisala kao „pravno neosnovanu. ”

U svom saopštenju, multinacionalka je, između ostalog, rekla da „odbacuje optužbe protiv NH90 i kompanije“, dodajući da Oslo nije dao NHIndustries-u priliku da odgovori na „specijalne norveške zahteve“. ”

Proizvođač je dalje insistirao da je 13 od 14 helikoptera koje je naručila Norveška isporučeno, a da je drugi spreman za preuzimanje. Međutim, prema norveškoj vojsci, samo osam od tih mašina je bilo potpuno operativno.

Za NHIndustries, u kojoj Erbas ima kontrolni interes, odluka Norveške predstavlja novi udarac, nakon što je Australija, još jedan kupac NH-90, u decembru 2021. objavila da planira da pređe na Black Havk američke proizvodnje. Kanbera je tada objasnio da su performanse evropskog helikoptera „stalni problem“, dodajući da su i operativni troškovi previsoki.

Die Velt je tvrdio da i Belgija trenutno razmatra zamenu svojih NH-90.

Nemački medij je primetio da su i drugi korisnici prijavili različite probleme sa NH-90. Na primer, Holandija se navodno žalila na probleme korozije povezane sa modelom.

Prema izveštaju koji je sastavila nemačka vojska i citirao Die Velt, do kraja 2021. godine, samo 19% NH-90 u službi nemačkih oružanih snaga bilo je operativno. Izdanje je tvrdilo, pozivajući se na blog nemačke vojne industrije, da je mornarica te zemlje nedavno odbila da prihvati jedan takav helikopter zbog radarskih grešaka i stalnog mirisa goriva u kokpitu.

Sa svojim prvim letom 1995. godine, NH-90 je trenutno u upotrebi u više od deset zemalja, uglavnom u Evropi.