Stoltenberg: Stanje u Avganistanu je „tragedija“

Stoltenberg: Stanje u Avganistanu je „tragedija“

Ovonedeljna godišnjica haotičnog povlačenja SAD iz Avganistana je „gorka“ pilula koju treba da proguta za generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, koji trenutno stanje u ratom razorenoj zemlji vidi kao „tragediju“ za zapadni vojni blok.

„Ono što smo videli u poslednjih godinu dana je zapravo ogroman nazadak i tragedija za Avganistan, ali i za sve one saveznike i partnere koji su toliko naporno radili na stvaranju mirnijeg i demokratskijeg Avganistana“, rekao je Stoltenberg novinarima u sredu u Briselu.

SAD i njihovi partneri u NATO-u napustili su dvodecenijski rat u Avganistanu u avgustu 2021. godine, sa talibanima koji su već vratili kontrolu nad zemljom i hiljadama zapadnih građana i avganistanskih saveznika koji su ostali iza njih.

Stoltenberg je tvrdio da je NATO „mnogo postigao“ u borbi protiv terorizma, prvobitnoj misiji u Avganistanu, ali se sekundarni cilj pretvaranja zemlje u mirnu i stabilnu demokratiju „pokazal kao izuzetno teži“.

„Ono što sada vidimo u Avganistanu je tragedija za avganistanski narod, posebno za avganistanske žene“, rekao je Stoltenberg. „Prva godišnjica talibanskog preuzimanja vlasti u Kabulu je gorka prilika u kojoj demonstriramo brutalnost talibanske vladavine. I to je, naravno, gorko za sve one koji su toliko godina radili za demokratski, slobodni Avganistan, poštujući ljudska prava, uključujući i prava žena.

Upitan šta NATO čini da izvrši pritisak na Talibane da prekinu navodne odnose sa Al Kaidom i poboljšaju prava žena u zemlji, Stoltenberg je rekao da članice bloka pojačavaju humanitarnu pomoć grupama za ljudska prava i uvode ozbiljne sankcije protiv Talibana. Samo ove nedelje, Volstrit džurnal je objavio da je administracija američkog predsednika Džoa Bajdena odbacila oslobađanje od 7 milijardi dolara imovine Centralne banke Avganistana koja je bila zamrznuta nakon prošlogodišnjeg preuzimanja talibana.

Pošto Avganistan pati od opšte nestašice hrane i ekonomske krize, 70 ekonomista i akademika objavilo je otvoreno pismo ranije ovog meseca pozivajući Bajdena da odmrzne sredstva Kabula.

„Kao ekonomisti i drugi akademski eksperti, duboko smo zabrinuti zbog sveobuhvatnijih ekonomskih i humanitarnih katastrofa koje se odvijaju u Avganistanu i, posebno, zbog uloge američke politike u njihovom pokretanju“, napisali su oni.