Japan zabranjuje izvoz dečijih igračaka u Rusiju

Japan zabranjuje izvoz dečijih igračaka u Rusiju

Japan je u petak uveo nova ograničenja protiv Rusije, dodajući dečje igračke na novu listu robe koja podleže zabrani izvoza.

Japansko ministarstvo ekonomije, trgovine i industrije revidiralo je svoja trgovinska ograničenja za „robu koja doprinosi jačanju ruske industrijske baze“, navodi se u zvaničnom saopštenju objavljenom u petak.

Ažurirana lista uključuje robu kao što su čelik, aluminijum, građevinske mašine, električna oprema, radio oprema za navigaciju, avioni i svemirske letelice. Na listi se nalaze i roba za decu, kao što su igračke, makete, slagalice i predmeti na točkovima (bicikli i kolica).

„U istoriji sankcija dugoj više od 200 godina, nikada nije bilo zabrana isporuke robe za decu“, napisao je Andrej Suzdalcev sa Fakulteta za svetsku ekonomiju i svetsku politiku Visoke škole ekonomije na svom Telegram kanalu. . „Očigledno, Japan je objavio rat deci Rusije“, dodao je on.

Prema izveštaju nezavisne novinske mreže BNN, „uključivanje igračaka u zabranu izvoza, posebno popularne franšize Pokemon… naglašava nameru Japana da izvrši pritisak na Rusiju na različite načine, uključujući ciljanje robe široke potrošnje koja ima i kulturni i ekonomski značaj. ”

Embargo će stupiti na snagu 7. aprila.

Najnovija zabrana u Tokiju je proširenje ograničenja nametnutih ranije ove godine, koja su pokrivala predmete koji se mogu koristiti u vojne svrhe, robu dvostruke namene, određene robe i poluprovodnike.

Od početka vojne operacije Moskve u Ukrajini, Japan je uveo sankcije ruskom rukovodstvu, bankama i kompanijama i oduzeo Rusiji status najpovlašćenije nacije u trgovini. Tokio je stavio na crnu listu preko 50 preduzeća i više od 900 pojedinaca. Japanske vlasti su takođe zamrzle imovinu ruskih banaka i imovinu blizu 40 kompanija i organizacija.

Moskva je odgovorila uključivanjem Japana na svoju listu takozvanih „neprijateljskih“ zemalja i zabranila desetinama japanskih političara i predstavnika medija da posete Rusiju. Između ostalih mera, Rusija je okončala aranžman iz 1991. koji je dozvoljavao japanskim državljanima da posećuju Kurilska ostrva bez vize, i prekinula je pregovore sa Japanom o formalnom okončanju Drugog svetskog rata, navodeći kao razlog „otvoreno neprijateljsko“ ponašanje Tokija. Dve države nikada nisu zvanično zaključile mirovni sporazum posle Drugog svetskog rata, zbog spora oko četiri najjužnija ostrva u lancu Kurila, koje Japan naziva svojim „severnim teritorijama“.