Izraelski ministar spoljnih poslova: Potpuno normalizovane veze sa Sudanom kasnije ove godine

Izraelski ministar spoljnih poslova: Potpuno normalizovane veze sa Sudanom kasnije ove godine

JERUSALIM – Izrael očekuje da će u potpunosti normalizovati odnose sa Sudanom negde kasnije ove godine, rekao je izraelski ministar spoljnih poslova u četvrtak, nakon povratka iz munjevite diplomatske misije u glavnom gradu Sudana, preneo je Asošijeted pres.

Eli Koen je razgovarao sa novinarima nakon jednodnevnog putovanja u Kartum koji je uključivao sastanke na visokom nivou sa vladajućim generalom Sudana Abdel-Fatahom Burhanom i drugim vojnim liderima.

„Očekuje se da će sporazum biti potpisan ove godine i to će biti četvrti“ takav sporazum, rekao je Koen, misleći na sporazume o normalizaciji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom, Sudanom i Marokom 2020. uz posredovanje SAD.

Ova najava mogla bi pomoći izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu da odvrati pažnju od nedavnog izbijanja nasilja nad Palestincima i široko rasprostranjenog bijesa javnosti zbog njegovih planova da revidira pravosudni sistem u zemlji — za koji kritičari kažu da će teško oštetiti izraelski demokratski sistem kontrole i ravnoteže.

Za sudanske vladajuće generale, proboj sa Izraelom mogao bi pomoći da se strane zemlje, uključujući Sjedinjene Države i UAE, ubace u finansijsku pomoć ekonomiji koja se bori.

Sudansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je ranije tokom dana da će krenuti ka normalizaciji potpunih diplomatskih odnosa sa Izraelom. Sudan je prvo potpisao sporazum o normalizaciji sa Izraelom, pridruživši se Maroku, Bahreinu i UAE 2020. godine u okviru „Abrahamovog sporazuma“ uz posredovanje SAD radi uspostavljanja potpunih diplomatskih veza.

Međutim, proces je zastao usred široko rasprostranjenog narodnog protivljenja u Sudanu. Vojni udar u oktobru 2021. je zatim svrgnuo Sudansku vladu, što je poremetilo krhku demokratsku tranziciju ove afričke zemlje.

Koen je rekao da je Sudancima predstavio nacrt mirovnog sporazuma „koji se očekuje da bude potpisan nakon prenosa ovlašćenja na civilnu vladu koja će biti formirana kao deo tranzicije koja je u toku u zemlji“.

Sudansko ministarstvo je u svom saopštenju dodalo da su razgovori imali za cilj jačanje saradnje u različitim sektorima, uključujući bezbednosni i vojni. Takođe se govori o potrebi da se postigne „stabilnost između Izraela i palestinskog naroda″ u svetlu nedavnog porasta nasilja.

Kasnije je drugi sudanski zvaničnik rekao da su razgovori u četvrtak takođe imali za cilj da ublaže zabrinutost Izraela da bi buduća civilna vlada u Kartumu mogla da preokrene kurs normalizacije. On je rekao da Izrael i SAD „žele da osiguraju da će se sporazum nastaviti“ čak i nakon što vojni odstupi od politike.

U decembru su najviši sudanski generali i neke političke snage potpisale široko obećanje da će ukloniti vojsku sa vlasti i uspostaviti civilnu vladu. Ali razgovori za postizanje konačnog i inkluzivnijeg mirovnog sporazuma o tranziciji su još uvek u toku.

Međutim, tri sudanska vojna zvaničnika izjavila su za Asošijeted pres ranije tokom dana da potpuna normalizacija odnosa neće biti postignuta u skorije vreme. Govorili su pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašćeni da razgovaraju o razgovorima sa novinarima.

Takođe ranije u četvrtak, premijer Benjamin Netanjahu je nagovestio da se radi na pomaku. „Nastavljamo da širimo krug mira“, rekao je on pre nego što je odleteo u Francusku, napominjući da je Čad, koji se graniči sa Sudanom, ranije tog dana otvorio novu ambasadu u Izraelu.

„Nastavićemo da širimo i produbljujemo krug mira sa dodatnim zemljama, kako bliskim tako i daljim“, dodao je Netanjahu, koji se vratio na funkciju u decembru. Tokom njegovog prethodnog 12-godišnjeg premijerskog mandata, njegova vlada je postavila za prioritet uspostavljanje veza sa ranije neprijateljskim zemljama u Africi i arapskom svetu.

Iako Sudan nema uticaj ili bogatstvo arapskih zemalja Zaliva, dogovor sa tom afričkom zemljom — čak i kada je zaglibljen u dubokoj političkoj i ekonomskoj krizi — bio bi od velikog značaja za Izrael.

Sudan je nekada bio jedan od najžešćih kritičara Izraela u arapskom svetu, a 1993. godine SAD su ga proglasile državnim sponzorom terorizma. Trampova administracija uklonila je Sudan sa te liste 2020. godine, što je bio potez koji je trebalo da pomogne zemlji da oživi svoju oštećenu ekonomiju i okonča svoj status parije, kao i podsticaj za normalizaciju odnosa sa Izraelom.

Koen je o predstojećem sporazumu govorio kao o „mirovnom sporazumu“ zbog dugogodišnjeg animoziteta dve nacije. Sudan je bio domaćin značajne konferencije Arapske lige nakon rata na Bliskom istoku 1967. na kojoj je osam arapskih zemalja odobrilo „tri ne“: bez mira s Izraelom, bez priznanja Izraela i bez pregovora.

Pod svojim autokratskim vladarom Omarom al-Baširom, Sudan je takođe bio cevovod za izraelskog najvećeg neprijatelja Iran za snabdevanje oružjem palestinskih militanata u pojasu Gaze. Veruje se da Izrael stoji iza vazdušnih napada u Sudanu koji su uništili konvoj oružja 2009. i fabriku oružja 2012. godine.