Firme za rudarenje kriptovaluta doprinose rastu računa

Firme za rudarenje kriptovaluta doprinose rastu računa

Najveće američke kompanije za rudarenje kriptovaluta imaju kapacitet da iskoriste onoliko električne energije kao skoro svaki dom u Hjustonu, Teksas; upotreba energije koja doprinosi porastu računa za komunalije, prema istrazi demokratskih poslanika.

Criptomining je energetski intenzivan proces koji uključuje upotrebu specijalizovanih računara koji neprekidno rade za rešavanje složenih matematičkih problema u cilju stvaranja novih virtuelnih novčića.

Potrošnja energije u industriji je veća nego u čitavim zemljama. SAD su postale centar kriptomininga nakon što je zabranjeno u Kini. Više od trećine globalne računarske snage posvećene rudarenju bitkoina, najveće kriptovalute, dolazi iz SAD, izvestili su senatorka Elizabet Voren i pet drugih demokrata u pismu Agenciji za zaštitu životne sredine.

„Rezultati naše istrage… su uznemirujući… otkrivajući da su kriptomineri veliki korisnici energije koji predstavljaju značajnu – i brzo rastuću – količinu emisije ugljenika“, navodi se u pismu. „Imperativ je da vaše agencije rade zajedno kako bi se pozabavile nedostatkom informacija o korišćenju energije kriptomininga i uticajima na životnu sredinu.

Demokrate u Kongresu zatražile su od EPA i Ministarstva energetike da zahtevaju od kriptomajnera da otkriju emisije i upotrebu energije, napominjući da regulatori malo znaju o punom uticaju industrije na životnu sredinu.

Zakonodavci su tražili informacije od sedam najvećih američkih kompanija za rudarenje kriptovaluta, uključujući Stronghold, Greenidge, Bit Digital, Bitfuri, Riot, BitDeer i Marathon, o njihovim izvorima energije i potrošnji i klimatskim uticajima njihovog poslovanja. Podaci su otkrili da industrija koristi značajnu količinu električne energije, povećava proizvodnju i stvara značajne emisije ugljenika u vreme kada SAD treba da drastično smanje emisije za borbu protiv klimatske krize.

Podaci o emisijama tri kompanije, Bit Digital, Greenidge i Stronghold, pokazuju da njihove operacije stvaraju 1,6 miliona tona CO2 godišnje, što je količina koju proizvodi skoro 360.000 automobila. Njihov uticaj na životnu sredinu je značajan uprkos tvrdnjama industrije o korišćenju čiste energije i klimatskim obavezama, napisali su zakonodavci.

„Rudari bitkoina koriste ogromne količine električne energije koja bi se mogla koristiti za druge prioritetne krajnje upotrebe koje doprinose našim ciljevima za elektrifikaciju i klimu, kao što je zamena kućnih peći toplotnim pumpama“, navodi se u pismu.

„Trenutna upotreba energije kriptomininga dovodi do velikih količina emisija ugljenika i drugih štetnih uticaja na kvalitet vazduha, kao i uticaja na električnu mrežu.

Potrebe za električnom energijom u industriji takođe imaju cenu za potrošače, navodi se u pismu, pozivajući se na studiju koja je pokazala da su operacije kriptominiranja u severnom delu Njujorka dovele do povećanja računa za električnu energiju za otprilike 165 miliona dolara za mala preduzeća i 79 miliona dolara za pojedince.

U Teksasu, koji je postao centar za kriptomining, očekuje se da će industrija nastaviti da se značajno širi u narednim godinama, povećavajući količinu električnog opterećenja na skoro trećinu trenutnog maksimalnog kapaciteta mreže u naredne četiri godine i opterećujući sistem, prema izveštaju Verge.

„Što više kripto rudarenja dođe u državu, stanovnici bi trebalo da očekuju da će cene električne energije postati veće“, rekao je Erik Hitinger, profesor na Ročesterskom tehnološkom institutu.

Tržište kriptovaluta je palo poslednjih meseci, pala je vrednost sa više od 3 milijarde dolara u novembru 2021. na manje od milijardu dolara.