Čile zatvara državnu topionicu bakra koja je decenijama zagađivala zaliv

Čile zatvara državnu topionicu bakra koja je decenijama zagađivala zaliv

Čileanski državni gigant za rudarstvo bakra Codelco u sredu je zatvorio svoju topionicu bakra u Ventanasu nakon decenija zagađenja zaliva Kuintero otrovnim gasovima i pretvaranja ga, zajedno sa 15 drugih kompanija, u ono što su ekolozi nazvali „zonom žrtvovanja“, piše AP.

Pre osam godina, čileanska vlada je objavila da su tri opštine koje okružuju zaliv — Kintero, Pučunkavi i Konkon, koje se nalaze 160 kilometara severozapadno od čileanske prestonice — bile zasićene finim česticama čije je udisanje povezano sa nelagodnošću i respiratornim oboljenjima.

Tokom formalne ceremonije održane u sredu u Puchuncaviju, prikazane su slike plamena iz topioničke peći kako se postepeno smanjuje sve dok se potpuno ne ugase, obeležavajući zatvaranje topionice bakra 59 godina nakon njenog osnivanja. Rafinerija Codelco će nastaviti da radi na lokaciji.

Najnovija masovna intoksikacija zagađenjem u regionu dogodila se pre samo nedelju dana i pogodila je blizu 100 učenika koji su pretrpeli intoksikaciju zbog lošeg kvaliteta vazduha. Ekološko upozorenje je i dalje na snazi.

Više od 50.000 stanovnika zaliva redovno udiše sumpor-dioksid, otrovan i korozivni gas koji, kada se udiše, izaziva iritaciju nosa, očiju i grla.

Više od 60 odsto ukupne emisije sumpor-dioksida u ovoj oblasti dolazi iz državne topionice, rekao je predsednik Gabrijel Borić prošle godine kada je najavio njeno zatvaranje.

Matias Asun, direktor Greenpeace Chilea, rekao je da je zatvaranje Ventanasa „veoma važan korak“, ali je dodao da „još treba da vidimo šta ćemo uraditi sa celim industrijskim pojasom koji je nastao oko topionice“.

Najstarija kompanija u regionu je naftni terminal koji pripada državnoj Nacionalnoj naftnoj kompaniji, osnovanoj 1954. Nakon toga deceniju kasnije usledila je topionica i rafinerija Codelco i nekoliko termoelektrana na paru i ugalj.

Dejvid Bojd, specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija za životnu sredinu, rekao je tokom nedavne posete regionu da je „namirisao otrovne pare“ i „osetio ih u svom grlu“.

Incidenti zagađenja u ovoj oblasti su primetno počeli da se smanjuju 2019. godine kada su počele da se regulišu emisije iz industrijskog pojasa.