Bajden obećao da će nastaviti sa naoružavanjem Ukrajine „ove nedelje“

Bajden obećao da će nastaviti sa naoružavanjem Ukrajine „ove nedelje“

Pentagon je uspostavio snažan logistički sistem za slanje oružja u Ukrajinu u vrednosti do milijardu dolara, kada predsednik Džo Bajden potpiše dugo odlagani zakon o finansiranju ratnih napora Kijeva protiv Moskve.

Paket inostrane pomoći vredan 95 milijardi dolara, uključujući 61 milijardu dolara za Ukrajinu, odobren je u utorak uveče na glasanju u Senatu sa 79 prema 18, nakon što su poslanici velikom većinom glasali za okončanje filibustera i unapređenje te mere.

„Potpisaću ovaj zakon kao zakon i obratiti se američkom narodu čim stigne na moj sto sutra kako bismo mogli da počnemo da šaljemo oružje i opremu u Ukrajinu ove nedelje“, rekao je Bajden u saopštenju posle glasanja.

Novi paket pomoći će uključivati municiju za protivvazdušnu odbranu i velike količine artiljerijskih metaka, kao i oklopna vozila i drugo oružje, izjavilo je nekoliko američkih zvaničnika za AP u utorak. Prema neimenovanim izvorima, neke stavke sa liste biće isporučene „u roku od nekoliko dana“, ali bi za isporuku drugih moglo potrajati duže.

Pentagon nije ni potvrdio ni demantovao izveštaj o novom paketu spremnom za isporuku, ali je sekretar za štampu, general-major Pat Rajder, rekao novinarima u utorak da američka vojska „čini sve što je u našoj moći da bude spremna da brzo odgovori“.

„Mislim da je dobra pretpostavka očekivati da će uključiti sposobnosti protivvazdušne odbrane, kao i artiljeriju, municiju“, rekao je Rajder. „Ponovo ću reći da će ovaj paket bezbednosne pomoći biti zasnovan na najhitnijim potrebama Ukrajine.

Predsednik Bajden je već u ponedeljak u telefonskom razgovoru uverio svog ukrajinskog kolegu Vladimira Zelenskog da će isporuke oružja početi brzo nakon što zakon stigne u Ovalnu kancelariju na njegov potpis. Dok je Bela kuća ponudila malo detalja o pozivu Bajdena-Zelenskog, ukrajinski lider je tvrdio da će Kijev dobiti rakete ATACMS većeg dometa.

Paket američke pomoći vredan više milijardi dolara zatražila je Bela kuća pre nekoliko meseci, ali ga je Predstavnički dom usvojio tek u subotu, nakon što je predsednik Majk Džonson pristao na to.

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu primetio je u utorak da je vojna pomoć koju Amerika očekuje Kijevu namenjena „sprečavanju kolapsa“ ukrajinskih snaga, ali je predvideo da novac neće značajno uticati na situaciju na bojnom polju, jer će „veći deo sredstava otići za američku vojnu proizvodnju“.

„Američke vlasti cinično navode da će Ukrajinci ginuti u borbi sa Rusijom za svoje interese“, rekao je Šojgu. Zvaničnici u Vašingtonu i Kijevu su tvrdili da je plaćanje Ukrajini za borbu protiv Rusije bolje nego da se SAD direktno bore protiv Rusije.