Lula dobija nova odobrenja uoči izbora u Brazilu

Lula dobija nova odobrenja uoči izbora u Brazilu

RIO DE ŽANEIRO – Bivši brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva dobio je u sredu dva simbolična odobrenja jer traži nove saveznike uoči drugog kruga izbora 30. oktobra protiv aktuelnog predsednika Žaira Bolsonara da se vrati na najvišu funkciju u zemlji, prenosi AP.

Simone Tebet, kandidat desnog centra koji je zauzeo treće mesto na izborima u nedelju sa 4% glasova, i bivši predsednik Fernando Henrike Kardoso, koji ostaje veoma poštovan u poslovnim krugovima, najavili su da će podržati da Silvu, koji je univerzalno poznat kao Lula.

„Zbog moje ljubavi prema Brazilu, demokratiji i ustavu, hrabrosti koja mi nikada nije nedostajala, izvinjavam se svojim prijateljima i pratiocima koji su molili za neutralnost u ovom drugom krugu“, rekao je Tebet na konferenciji za novinare u Sao Paulu. „Ono što je u pitanju je mnogo veće od svakog od nas.”

Navodeći zemlju „podeljenu govorom mržnje i ideološkom polarizacijom“, pozvala je svojih skoro 5 miliona glasača da joj se pridruže u podršci demokratiji, dodajući da će aktivno voditi kampanju za da Silvu.

Kandidat levičarske Radničke partije bio je blizu potpunoj pobedi u nedelju, dobivši preko 48 odsto glasova. Krajnje desničar Bolsonaro je dobio 43%. Od izbora, njih dvojica su u potrazi za podrškom širom Brazila i političkog spektra.

Ranije u sredu, bivši predsednik Kardozo (91) rekao je da će dati svoj glas za da Silvu u ime „istorije borbe za demokratiju i socijalnu inkluziju“, i postavio stare fotografije da Silve i njega kako dele prodemokratske pamflete tokom vojna diktatura (1964-1985).

Politički analitičar Karlos Melo rekao je da su te objave simbolične i da bi da Silvi mogle doneti ključne glasove.

„Tebet je uspela da osvoji glasove tokom izbora, izgradila je sopstveno političko imanje, a ne svoju partiju“, rekla je Melo, profesorka nauke na Univerzitetu Insper u Sao Paulu, što takođe leži u osnovi njene popularnosti među ženama. U međuvremenu, Cardoso bi mogao da pomogne u jačanju da Silvine popularnosti među onima u poslovnoj i intelektualnoj eliti koji su još uvek suzdržani.

Da Silva je bio u zatvoru na 19 meseci u okviru velike istrage o korupciji poznate kao istraga o pranju automobila, koja je ciljala njegovu Radničku partiju i preokrenula brazilsku politiku. Vrhovni sud je kasnije poništio njegove osude zbog optužbi da su sudija i tužioci manipulisali slučajem protiv njega.

Bivši predsednik Mišel Temer i moćni agro-poslovni lobi u Kongresu pridružili su se tri guvernera država na jugoistoku Brazila, najbogatijem i najnaseljenijem regionu zemlje, u podršci Bolsonaru u sredu.