Dragi: Italija je uskladištila 80 odsto rezervi prirodnog gasa

Dragi: Italija je uskladištila 80 odsto rezervi prirodnog gasa

Napor Italije da brzo smanji svoju zavisnost od ruskog prirodnog gasa učinio je zemlju manje ranjivom na prekid isporuke, rekao je u sredu premijer Mario Dragi, napominjući da je zemlja uskladištila 80 odsto svojih kapaciteta rezervi gasa pre zimi i na putu je da do oktobra dosegne 90%.

Dragi je na godišnjem letnjem festivalu u primorskom gradu Riminiju na Jadranu rekao da je Italija smanjila svoje oslanjanje na ruski prirodni gas sa 40% prošle godine na upola manje pronalaženjem novih izvora u zemljama od Alžira do Azerbejdžana. Gorivo se koristi za grejanje i hlađenje domova, proizvodnju električne energije i pokretanje fabrika.

Italija bi mogla biti potpuno nezavisna od Rusije do jeseni 2024. ako instalira dva nova postrojenja za regasifikaciju, dodao je on.

„Naš cilj diverzifikacije sa ruskog gasa bio je od suštinskog značaja da građanima i preduzećima damo veću sigurnost u pogledu stabilnosti snabdevanja“, rekao je Dragi, koji je podneo ostavku prošlog meseca nakon što su ključne desničarske stranke povukle podršku njegovoj vladi jedinstva.

On ostaje na funkciji do formiranja nove vlade nakon parlamentarnih izbora 25. septembra.

Raste otpor javnosti prema jednom od planiranih postrojenja za regasifikaciju na moru u blizini industrijskog lučkog grada Piombina, u Toskani, a kako se planovi dalje odvijaju biće ključni pokazatelj da li stranke koje pobede na izborima 25. septembra nameravaju da nastave Dragijevim putem smanjenja oslanjanja o ruskoj energetici.

Udarajući u desničarske stranke koje se zalažu za suverenitet, Dragi je rekao da je energetsko oslanjanje na „zemlju koja nikada nije prestala da sledi svoju imperijalnu prošlost sušta suprotnost suverenitetu“.

Njegovi komentari dolaze kada je ruski rat u Ukrajini doveo cene prirodnog gasa do rekordno visokih, podstičući inflaciju širom sveta. Moskva je smanjila dotok gasa u evropske zemlje dok pokušavaju da pojačaju svoje rezerve za zimsku grejnu sezonu, a raste strah da bi isporuke mogle biti potpuno prekinute. To bi moglo dovesti do racionalizacije od strane kompanija i gurnuti zemlje u recesiju.

Nemačka je u utorak saopštila da je njeno skladište gasa dostiglo 80 odsto kapaciteta, ali je upozorila da bi ruski plan za zaustavljanje protoka kroz gasovod Severni tok 1 na tri dana sledeće nedelje „mogao privremeno umanjiti” napore.

U Italiji, Dragi je ponovo pozvao na evropsku gornju granicu cena prirodnog gasa, što je naišlo na otpor među ostalim državama članicama EU. On je rekao publici u Riminiju da su strahovi da će Rusija prekinuti snabdevanje u znak odmazde zbog bilo kakvog ograničenja cena ipak ostvareni ovog leta u periodičnim prekidima u zemljama poput Nemačke, koje su u isto vreme nastavile da plaćaju „previsoke cene“.

Premijer je ponovio i pozive da se cena struje proizvedene iz obnovljivih izvora više ne vezuje za poskupljenje prirodnog gasa.

„Ova veza više nema smisla“, rekao je.