Amerikanci dobijaju medalje za Ukrajinu

Amerikanci dobijaju medalje za Ukrajinu

Američka vlada namerava da zvanično imenuje svoju vojnu misiju za pomoć Kijevu i imenuje generala da njome komanduje, objavio je Volstrit džornal, pozivajući se na zvaničnike Bajdenove administracije. Time bi se formalizovala operacija koja je prethodila eskalaciji neprijateljstava u Ukrajini i omogućila Pentagonu da dodeljuje trake, medalje i posebne plate svojim učesnicima.

Davanje imena operaciji je „značajno birokratski“, objašnjava Žurnal, jer „obično podrazumeva dugoročno, namensko finansiranje i mogućnost posebne plate, trake i nagrade za pripadnike službe koji učestvuju u naporima“.

SAD su ranije imenovale svoje operacije u Avganistanu i Iraku. Prvobitna intervencija u Avganistanu nazvana je „Enduring Freedom“, zamenjena državotvornim „Stražarom slobode“ 2015. Invazija na Irak 2003. nazvana je „Iračka sloboda“, dok je preraspoređivanje 2014. u Irak i Siriju (Islamska država u borbi protiv IS, ranije ISIS) teroristi su označeni kao „Inherent Resolve“.

General sa dve ili tri zvezdice biće imenovan da komanduje tim naporima, u onome što je Žurnal opisao kao „prelazak sa uglavnom ad hoc napora na pružanje obuke i pomoći Ukrajincima godinama“.

Dok su SAD od februara poslale Ukrajini oružje i municiju u vrednosti od skoro 11 milijardi dolara, Vašington i njegovi saveznici iz NATO-a pružili su Kijevu vojnu pomoć od puča 2014. godine koji je doveo vladu koju podržavaju SAD na vlast i pokrenuo građanski rat u Donbasu.

Bivši ukrajinski predsednik Pjotr Porošenko priznao je u junu da je njegov potpis na primirje iz Minska imao za cilj da Kijevu kupi vreme za izgradnju moćne vojske. Aleksej Danilov, koji trenutno predsedava Savetom za nacionalnu bezbednost Ukrajine, otkrio je u utorak da se Kijev „spremao za rat od decembra 2019.

U aprilu je Bela kuća imenovala penzionisanog generala američke vojske Terija Volfa za koordinatora za vojnu pomoć Ukrajini. Volf, veteran politike Pentagona, penzionisan je u februaru 2014. kao direktor strateških planova i politike (J-5) za Zajednički štab. On je ranije bio zadužen za američke napore da naoružaju i obuče militante u Siriji.

Najnoviji paket oružja i municije namenjen Ukrajini uključuje napredno oružje koje se još uvek razvija i „možda neće videti front za godinu ili dve“, rekli su zvaničnici američkim medijima, dodajući da Vašington očekuje da će se ukrajinske snage „boriti godinama koje dolaze“.