Mađari protestuju protiv Orbanovih reformi, skeptični prema promenama

Mađari protestuju protiv Orbanovih reformi, skeptični prema promenama

Oko 1.000 Mađara demonstriralo je u subotu protiv vlade premijera Viktora Orbana u poslednjim u nizu manjih demonstracija ove nedelje otkako je njegova desničarska stranka Fides usvojila zakon kojim se naglo povećavaju porezi na mala preduzeća.

Nacionalista Orban se suočava sa svojim najtežim izazovom do sada od preuzimanja vlasti u klizištu 2010. godine, sa najvišom inflacijom u poslednje dve decenije, rekordno niskim cenama u forintama vodovoda i nedostatkom fondova Evropske unije usred spora oko demokratskih standarda.

Blokada mosta u Budimpešti u utorak nije uspela da poremeti odobravanje vladinog predloga za povećanje poreskih stopa za stotine hiljada malih preduzeća, prkoseći kritikama nekih poslovnih grupa i opozicionih partija.

Orbanova vlada je u sredu takođe smanjila gornju granicu na cene komunalnih usluga za domaćinstva sa većom upotrebom, poništivši jednu od potpisnih politika 59-godišnjeg premijera poslednjih godina zbog porasta cena struje i gasa usred rata u Ukrajini.

„Imam poznanika koji se greje samo na struju. Njegov mesečni račun za struju je do sada bio 30.000 forinti (75 dolara), što nije mnogo, ali od sada će plaćati 153.000“, rekao je Mikloš Njiri, 70-godišnji -stari penzioner na mitingu.

„On je penzioner, tako da će penziju pojesti račun za struju, a oni će ostati da pasu u polju“, rekao je, međutim, dodao da je malo verovatno da će mali protesti naterati Orbana da promeni pravac.

Subotnji miting sazvao je gradonačelnik malog grada Piter Marki-Zaj, Orbanov nezavisni izazivač, čiji je opozicioni savez pretrpeo porazan poraz na aprilskim parlamentarnim izborima.

Mali broj učesnika mitinga je ukazivao na to da uprkos prikrivenom nezadovoljstvu Orbanovim najnovijim reformama za jačanje državnih finansija Mađarske, antivladino raspoloženje se bori da dobije snagu čak i u Budimpešti, gde je opozicija imala najjače rezultate u aprilu.

Ildiko Hende, 52, koja radi kao čistačica u banci, takođe se žalila na slab odziv na mitingu.

„Radim više od 30 godina, ali ono što se trenutno dešava u ovoj zemlji je inkarnacija pakla“, rekla je ona.

Uprkos tome što je Orban ograničio cene goriva i nekih osnovnih namirnica, inflacija je u junu porasla na najviši nivo u poslednje dve decenije, na 11,7% na godišnjem nivou, što je primoralo centralnu banku da uđe u najstrmiji ciklus pooštravanja kamatnih stopa od kolapsa komunističke vlasti.

Uprkos tome, forinta prevazilazi rekordno niske vrednosti u odnosu na evro, podstičući inflatorne pritiske.

„Samo želim da mogu da živim normalnim životom, a ne da moram da štipam pare na kraju svakog meseca“, rekao je Hende. „Cene su toliko visoke da izluđujete. Ovo zaista nije održivo.“