UNESCO pozdravlja australijski plan za zaštitu Velikog koralnog grebena vredan 2,9 milijardi dolara

UNESCO pozdravlja australijski plan za zaštitu Velikog koralnog grebena vredan 2,9 milijardi dolara

Kulturna agencija UN-a Unesko pozdravila je u utorak obavezu Australije da zaštiti Veliki koralni greben, a vlada je obećala 4,4 milijarde australijskih dolara (2,9 milijardi dolara) za očuvanje prirodnog čuda.

Sudbina grebena je stalni izvor napetosti između Uneska i australijskih vlasti poslednjih godina, a agencija UN preti da će najveći svetski koralni sistem staviti na listu „u opasnosti“ mesta globalne baštine.

Diplomatija iza kulisa iz Australije sprečila je takav potez, dok su nove obaveze laburističke vlade Entonija Albanezea, date u pismu u koje je video AFP, u utorak naišle na pohvale organizacije sa sedištem u Parizu.

„Unesko pozdravlja odluku Australije da sprovede hitne nove mere zaštite kako bi zaštitio Veliki koralni greben koji je preporučio Unesko“, navodi se u saopštenju Uneska upućenom AFP-u.

Australijska ministarka životne sredine Tanja Plibersek objavila je u ponedeljak da će mreže za škrge — vertikalne mreže koje mogu biti dugačke i do kilometar — biti ukinute do 2027. godine u pokušaju da se očuvaju riblje populacije i spreče smrt kornjača i delfina.

U pismu upućenom šefici Uneska Odri Azulej prošle nedelje, Plibersek je takođe obećao „kombinovanu investiciju od 4,4 milijarde australijskih dolara“ (2,9 milijardi dolara) države Kvinslend i saveznih vlada u zaštitu grebena.

„Naše vlade imaju zadovoljstvo da dalje preduzimaju značajne akcije kako bi osigurale budućnost grebena“, napisao je Pliberšek 25. maja.

Albanska vlada levog centra, koja je okončala skoro deceniju konzervativne vladavine u maju prošle godine, sprovela je niz ambicioznih politika za zaštitu životne sredine i obavezala Australiju na zahtevnije ciljeve klimatskih promena.

U februaru je blokirao planirani rudnik uglja oko 10 kilometara od grebena, a prošle godine je ukinuo finansiranje dve brane, uključujući i onu pod nazivom Hells Gates projekat u Kvinslendu.

Došlo je do „radikalne promene“ u pristupu pod Albanezeom u poređenju sa njegovim desničarskim prethodnikom Skotom Morisonom, rekao je jedan diplomata Uneska za AFP pod uslovom da ostane anoniman.

„Reakcija konzervativne australijske vlade bila je neobično snažna“, dodao je on. „Nije bilo moguće voditi dijalog sa njima. Imali smo stav zasnovan na naučnim opservacijama i oni su sve to napravili u diplomatiji.

Veliki koralni greben je jedna od glavnih turističkih atrakcija Australije.

Odluka Uneskovog Komiteta za svetsku baštinu da ga stavi na listu „u opasnosti“ smatrana je potencijalno sramotnim PR udarcem koji bi rizikovao da odbije međunarodne posetioce.

Unesko je tamo započeo misiju praćenja u martu 2022. kako bi procenio uticaj zagađenja, ribolova, klimatskih promena i izbeljivanja koralja za koje se smatra da ugrožavaju jedan od najsloženijih ekosistema na svetu.

„Dugi niz godina UNESCO nije prestajao da upozorava svet na rizik da ovo mesto zauvek izgubi svoju univerzalnu vrednost“, rekao je Azulej u saopštenju u utorak.

Australijske obaveze uključuju stvaranje zona „zabranjenog ribolova“ za oko trećinu grebena do 2025. godine, „značajno“ smanjenje poljoprivrednog i industrijskog zagađenja, kao i smanjenje emisije ugljenika u zemlji.

UNESCO vodi listu lokacija sa statusom svjetske baštine širom svijeta, prestižnu titulu za koju se zemlje takmiče da dodijele svojim najpoznatijim prirodnim lokacijama i lokacijama koje je napravio čovjek.

Spisak može pomoći u jačanju turizma – ali dolazi sa obavezama zaštite lokacije.

Lučki grad Liverpul u severozapadnoj Engleskoj izgubio je status svetske baštine za svoje dokove 2021. godine nakon što su stručnjaci UNESKO-a zaključili da je novi razvoj nekretnina u gradu uzeo previše danaka na njegovo istorijsko tkivo.

Ostala mesta koja se smatraju „u opasnostima“ uključuju istorijski centar austrijske prestonice Beča, sela u ratom zahvaćenoj Siriji, kao i mnoštvo nacionalnih parkova i rezervata prirode od Indonezije do Demokratske Republike Kongo.

Australija je jedan od najvećih svetskih proizvođača sirovina i gasa, dok je njena emisija ugljen-dioksida po osobi među najvišima u svetu sa 15,3 tone, što je više nego u Sjedinjenim Državama, pokazuju podaci Svetske banke.