Novi ministar finansija Britanije traži okončanje „ciklusa stagnacije“

Novi ministar finansija Britanije traži okončanje „ciklusa stagnacije“

LONDON – Novi britanski ministar finansija Kvasi Kvarteng izložiće u petak skoro 200 milijardi funti (225 milijardi dolara) smanjenja poreza, energetskih subvencija i reformi planiranja, kao deo nastojanja premijerke Liz Trus da okonča „ortodoksnost Trezora “ i podstakne rast, prenosi Rojters.

Trus je pobedila bivšeg ministra finansija Rišija Sunaka do rukovodstva Konzervativne partije – a sa tim i posla premijera – velikim delom tako što je vodila kampanju protiv povećanja poreza koje je Sunak najavio posle pandemije COVID-19.

Posle kašnjenja izazvanog smrću kraljice Elizabete – koja je usledila samo nekoliko sati nakon što je Trus postavila skupi program subvencija za rešavanje rastućih troškova energije – Kvarteng će predstaviti parlamentu program nove vlade oko 9.30 ujutru.

Finansijska tržišta će takođe dobiti početnu cenu za predloge, pošto će Kancelarija Ujedinjenog Kraljevstva za upravljanje dugom objaviti nove planove zaduživanja nakon što Kvarteng završi svoj govor.

Tržišna pozadina jedva da bi mogla biti neprijateljskija za Kvartenga. Sterling je u četvrtak pao na najniži nivo u odnosu na dolar od 1985. godine, dok su britanske državne obveznice zabeležile najveći jednodnevni pad od početka pandemije.

Veliki deo pada odražava brzi rast kamatnih stopa američkih Federalnih rezervi kako bi se ukrotila inflacija – koja je dovela tržišta u zastoj – ali neki investitori su takođe oprezni u pogledu Trusove spremnosti da pozajmi velike zajmove kako bi finansirao rast.

Anketa Rojtersa ove nedelje pokazala je da je 55 odsto međunarodnih banaka i ekonomskih konsultantskih kuća koje su anketirane ocenilo da je britanska aktiva izložena velikom riziku od oštrog gubitka poverenja.

Banka Engleske je u četvrtak saopštila da će Trusova gornja granica cena energije ograničiti inflaciju u kratkom roku, ali da će vladini podsticaji verovatno dodatno pojačati inflatorne pritiske, u vreme kada se bori sa inflacijom blizu 40-godišnjeg maksimuma.

Pol Džonson, direktor istraživačkog centra Instituta za fiskalne studije (IFS), rekao je da bi smanjenje poreza Trusa i Kvartenga moglo da bude najveće od 1988. i da rizikuje da britanski javni dug dovede na neodrživ put.

IFS, zajedno sa američkom bankom Citi, procenjuje da će subvencije za energiju za domaćinstva koštati oko 120 milijardi funti tokom dve godine, dok će šest meseci poslovnih energetskih subvencija koštati 40 milijardi funti.

Ovo su jednokratni slučajevi, a veća briga za IFS je oko 30 milijardi funti trajnih smanjenja poreza – počevši od 14 milijardi funti smanjenih poreza na zarade, potvrđeno u četvrtak, i 15 milijardi funti smanjenja poreza na korporacije.

Takođe je verovatno smanjenje poreza na zemlju na kupovinu kuća, navodi The Times.

Međutim, uprkos opsežnim merama poreza i potrošnje, vlada je odlučila da ne objavljuje nove prognoze rasta i zaduživanja od Kancelarije za budžetsku odgovornost, vladinog nadzornika, do formalnog budžeta kasnije ove godine.

Za Kvartenga, smanjenje poreza i deregulacija su način da se okonča ono što on naziva „ciklusom stagnacije“ koji je doveo do toga da poreske stope budu na svom najvišem nivou od 1940-ih.

„Odlučni smo da prekinemo taj ciklus. Potreban nam je novi pristup za novu eru fokusiranu na rast,“ očekuje se da će on reći parlamentu, prema izvodima govora koje je objavio njegov ured.

Jedna od mera koju planira da objavi su „investicione zone“ koje preduzećima nude izdašne, ali privremene poreske olakšice, kao i opuštena pravila planiranja, kako bi se podstakla izgradnja tržnih centara, stambenih blokova i kancelarija.

„Mi ćemo liberalizovati pravila planiranja na određenim dogovorenim lokacijama, oslobađajući zemljište i ubrzavajući razvoj“, očekuje se da će Kvarteng reći.