Italija želi da zabrani veštački uzgojenu hranu da bi „očuvala tradiciju“

Italija želi da zabrani veštački uzgojenu hranu da bi „očuvala tradiciju“

Italijanska vlada je u utorak odobrila nacrt zakona o zabrani upotrebe hrane i hrane za životinje stvorene u laboratorijama, čija je svrha očuvanje poljoprivredno-prehrambenog nasleđa zemlje, prenosi „Evropska istina“.

Prema novim pravilima, koja tek treba da odobri italijanski parlament, prehrambenoj industriji u zemlji biće zabranjeno da proizvodi hranu ili stočnu hranu „od ćelijskih kultura ili tkiva dobijenih od kičmenjaka“.

Za kršenje novih pravila predlaže se kažnjavanje novčanom kaznom do 60.000 evra i zatvaranjem lokala. Ovo se, međutim, neće odnositi na proizvode proizvedene u drugim zemljama Evropske unije, Turske ili Evropskog ekonomskog prostora.

Kako je objasnio ministar poljoprivrede Italije Frančesko Lolobriđida, laboratorijska hrana, po mišljenju vlade, „ne garantuje kvalitet, blagostanje i zaštitu naše kulture, naše tradicije“.

Istovremeno, inicijativa je ogorčila organizacije koje podržavaju razvoj „ćelijskih“ poljoprivrednih proizvoda širom Evrope, kao i grupe za zaštitu prava životinja.

Ističu da bi, ako bude usvojen, zakon poništio napredak koji su italijanska nauka i industrija ostvarile u oblasti važnoj za ublažavanje efekata klimatskih promena, a takođe bi ograničio prava potrošača koji preferiraju hranu neživotinjskog porekla.

Sadašnja italijanska vlada, kojom dominira desničarska partija Braća Italije i predvođena njenim liderom Đorđom Maloni, došla je na vlast uz obećanje da će zaštititi italijansku hranu od tehnoloških inovacija.

Zabrana ćelijskog mesa nije jedina inicijativa sa kojom je Maloni govorila. Prošle nedelje je rekla da vlada priprema niz uredbi za uvođenje informativnih oznaka na proizvodima koji sadrže ili su napravljeni od insekata.