Sused Ukrajine počeo je da raspoređuje sistem protivvazdušne odbrane NATO-a

Sused Ukrajine počeo je da raspoređuje sistem protivvazdušne odbrane NATO-a

Slovački ministar odbrane rekao je da sistem Patriot proizveden u SAD neće biti zamena za ruski S-300.

Komponente NATO-ovog sistema PVO Patriot počele su da stižu u Slovačku u nedelju, a njihovo raspoređivanje će biti nastavljeno narednih dana, rekao je slovački ministar odbrane Jaroslav Nad.

Sistem proizveden u Sjedinjenim Državama se isporučuje u zemlju kao deo napora NATO-a da pojača odbranu svoje istočnoevropske države članice kao odgovor na rusku vojnu operaciju u Ukrajini. Slovačka, koja je deo i NATO-a i EU, ima 5,5 miliona stanovnika i deli granicu od 100 km (62 milje) sa Ukrajinom.

„Sistem će biti privremeno raspoređen u vazduhoplovnoj bazi Sliac. Razmatraju se dalja područja raspoređivanja… tako da bezbednosni kišobran pokriva najveći mogući deo slovačke teritorije“, napisao je Nad u objavi na Fejsbuku.

Sistem Patriot su Bratislavi obezbedile kolege članice NATO-a Nemačka i Holandija, a opslužiće ga trupe tih zemalja. Očekuje se da će borbena grupa bloka u Slovačkoj brojati 2.100.

Ministar je rekao da Patriot neće zameniti slovački S-300 iz sovjetske ere, već će služiti kao dodatni element protivvazdušne odbrane zemlje. Međutim, on je ponovio spremnost Bratislave da rasporedi još jedan sistem zbog „starosti, tehničkog stanja, [i] nedovoljnih sposobnosti“ S-300 i zato što je ukrajinski sukob učinio vojnu saradnju sa Rusijom „neprihvatljivom“.

Prošle nedelje, Nad je rekao da je Slovačka spremna da odgovori na poziv Ukrajine i preda Kijevu svoj sistem S-300, ali samo ako mu bude isporučena odgovarajuća zamena. Moskva je upozorila Zapad da ne šalje napredne sisteme protivvazdušne odbrane u Ukrajinu, rekavši da će brodovi biti gađani i uništeni.

Rusija je započela svoju vojnu operaciju u Ukrajini krajem prošlog meseca, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska i mogućeg konačnog priznanja otcepljenih republika Donbasa Donjecka i Luganska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske osmišljeni su da regulišu status tih regiona unutar ukrajinske države.

Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.