NATO je udvostručio snage u istočnoj Evropi od 2021

NATO je udvostručio snage u istočnoj Evropi od 2021

NATO je udvostručio broj vojnika stacioniranih u istočnoj Evropi sa 5.000 na 10.000 od 2021. godine, izjavila je u ponedeljak portparolka Oana Lungesku. Međutim, plan generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga da bude 30 puta veći broj u pripravnosti nije se ostvario.

Četiri nove borbene grupe NATO-a uspostavljene su kao odgovor na rusku vojnu operaciju u Ukrajini, sa novim raspoređivanjem u Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Slovačkoj koje se dodaje postojećim borbenim grupama u Estoniji, Letoniji, Litvaniji i Poljskoj, koje se sve graniče sa Rusijom.

Trenutno postoji 10.000 vojnika raspoređenih u ovih osam borbenih grupa, u poređenju sa 5.000 u četiri grupe 2021. godine, rekao je Lungesku za Vašington post.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg želi ovih 10.000 napred raspoređenih vojnika uz podršku 300.000 vojnika visoke spremnosti u rezervi. Stoltenberg je ovaj plan najavio pre godinu dana, objašnjavajući da će 100.000 biti raspoređeno u roku od deset dana od izbijanja potencijalnog sukoba sa Rusijom, a da će ostali biti spremni da izađu na bojno polje mesec dana kasnije.

Međutim, istočnoevropski i baltički zvaničnici rekli su za Post da još uvek nemaju pojma odakle će ove trupe doći i da li bi mogle da stignu na vreme da odbiju hipotetičku rusku invaziju. Od Stoltenbergove objave, NATO nije ponudio više detalja, uključujući i to ko će finansirati snage.

Dok su borbene grupe zamišljene kao stalno prisustvo, neke članice NATO-a sumnjaju u posvećenost svojih saveznika misiji. Nemačka predvodi borbenu grupu u Litvaniji, ali se usprotivila pozivima iz Vilnjusa za tamošnju stalnu brigadu. Umesto toga, Berlin želi da zadrži 6.000 vojnika i zadrži ih u Nemačkoj, odakle bi mogli da budu raspoređeni „ako bude potrebno“.

NATO opisuje Rusiju kao „najvažniju i najdirektniju pretnju bezbednosti saveznika i miru i stabilnosti u evroatlantskom području“. Moskva tvrdi da nastavak širenja bloka na istok nakon Hladnog rata i njegovo insistiranje na članstvu Ukrajine predstavljaju neprihvatljive pretnje po nacionalnu bezbednost Rusije.