Britanski muzej tuži bivšeg kustosa za koji kaže da je ukrao 1.800 predmeta i pokušao da ih proda

Britanski muzej tuži bivšeg kustosa za koji kaže da je ukrao 1.800 predmeta i pokušao da ih proda

Britanski muzej podneo je sud u utorak protiv bivšeg kustosa koji je navodno ukrao stotine artefakata iz njegovih kolekcija i ponudio ih na prodaju na internetu.

Muzej tuži Pitera Higsa, koji je otpušten u julu 2023. nakon što je otkriveno da je više od 1.800 predmeta nestalo. Advokati muzeja kažu da je Higs „zloupotrebio svoj položaj poverenja“ da bi ukrao drevne dragulje, zlatni nakit i druge komade iz skladišta tokom decenije.

Sudija Višeg suda Heder Vilijams naredila je Higsu da u roku od četiri nedelje popiše ili vrati sve stvari koje poseduje. Takođe je naredila da se otkrije njegova eBai i PaiPal evidencija.

Muzej kaže da je do sada pronašao 356 nestalih predmeta i da se nada da će dobiti još više.

„Predmeti koji su ukradeni iz muzeja su od kulturnog i istorijskog značaja“, rekao je muzejski advokat Daniel Burgess u pisanim pravnim argumentima.

Berdžes je rekao da je optuženi pokušao da „prikrije tragove“ koristeći lažna imena, kreirajući lažna dokumenta, manipulišući muzejskim zapisima i prodajući artefakte po nižoj vrednosti od njihove vrednosti.

Higs, koji je radio u muzejskom odeljenju za Grčku i Rim više od dve decenije, negira optužbe i namerava da ospori pravni zahtev muzeja.

On nije prisustvovao ročištu u utorak zbog lošeg zdravlja, rekli su advokati.

Odvojena policijska istraga o slučaju je u toku, a Higs nije optužen za krivično delo.

Direktor muzeja Hartvig ​​Fišer podneo je ostavku nakon što je u avgustu otkriven gubitak predmeta, izvinjavajući se što nije dovoljno ozbiljno shvatio upozorenje istoričara umetnosti da se artefakti iz njegove kolekcije prodaju na eBaiu.

Predsednik poverenika Džordž Ozborn priznao je da je ovom epizodom narušen ugled institucije stare 265 godina.

Muzej iz 18. veka u centralnom londonskom okrugu Blumsberi jedna je od najvećih britanskih turističkih atrakcija, koju godišnje poseti 6 miliona ljudi. Dolaze da vide kolekciju koja se kreće od egipatskih mumija i drevnih grčkih statua do vikinških ostava, svitaka koji nose kinesku poeziju iz 12. veka i maske koje su kreirali starosedeoci Kanade.