Nemačka izvozi struju u Francusku, poziva na štednju kod kuće

Nemačka izvozi struju u Francusku, poziva na štednju kod kuće

Nemačka će nastaviti da izvozi električnu energiju u susednu Francusku uprkos pozivu ljudima da pomognu u otklanjanju zimske nestašice štednjom energije kod kuće, rekli su zvaničnici u sredu.

Problemi u francuskim nuklearnim elektranama doveli su do porasta cena struje tamo poslednjih meseci, što je navelo energetske kompanije u susednim zemljama da prodaju višak energije Francuskoj.

„Samo polovina francuskih nuklearnih elektrana radi“, rekao je Patrik Grajhen, zamenik nemačkog ministra ekonomije i energetike. „Zato i mi, kao i Italijani i drugi, u suštini svi izvozimo u Francusku. Tako je tržište električne energije u Evropi.”

To je još jedan znak energetske krize koja je zahvatila Evropu. Cene prirodnog gasa i električne energije dostigle su rekordne vrednosti, a troškovi električne energije rastu jer Rusija smanjuje dotok gasa u Nemačku i druge zemlje, a obnovljivi izvori i nuklearna energija u poslednje vreme manje doprinose mešavini električne energije, kažu analitičari iz Ristad Energi-a. Visoke cene energije podstiču inflaciju i podstiču izglede za recesiju u Evropi.

Čak i prirodni gas, koji Nemačka pokušava da sačuva za zimsku grejnu sezonu u slučaju da Rusija potpuno prekine snabdevanje, sagoreva se u velikim količinama da bi se proizvela električna energija za izvoz u Francusku.

„Ne možemo reći da naše gasne elektrane u Nemačkoj više neće izvoziti u Francusku osim ako ne želimo da zaustavimo njihovo celokupno evropsko tržište električne energije“, rekao je Graichen.

Portparol vlade Štefen Hebestrajt rekao je da nema planova da se prekine ova praksa, navodeći potrebu za evropskom solidarnostom.

„To je način na koji je uređeno evropsko tržište električne energije i isto tako može biti slučaj, ako pogledamo jesen i zimu, da bismo mogli biti zahvalni ako nam drugi mogu pomoći“, rekao je on.

U međuvremenu, nemačka vlada je u sredu odobrila niz mera osmišljenih za smanjenje potrošnje energije, uključujući ograničenja za grejanje privatnih bazena i ograničenje od 19 stepeni Celzijusa (66 Farenhajta) u javnim kancelarijama. Prodavnice će takođe morati da zatvaraju svoja vrata zimi radi uštede toplote, dok će osvetljenje na reklamama i javnim zgradama biti isključeno noću.

Francuska, Španija, Holandija i druge zemlje takođe su donele slične mere za očuvanje prirodnog gasa.

Nemačka snabdevanje strujom susednim zemljama deo je studije „stres testa“ koja bi trebalo da bude objavljena sledeće nedelje i koja bi mogla da utvrdi da li će vlada odlučiti da produži dozvole za rad za tri preostale nemačke nuklearne elektrane. Ovo bi odložilo dugogodišnje planove zemlje da ove godine prekine upotrebu nuklearne energije.

„U principu, nuklearne elektrane bi mogle malo više da isišu iz svojih gorivnih šipki, da tako kažem, u januaru, februaru i martu“, rekao je Graichen. „Ali posle toga neće ostati mnogo više.“