Borba za okončanje pandemije na marginama UN-a

Borba za okončanje pandemije na marginama UN-a

UJEDINjENE NACIJE – U četiri dana vatrenih govora o ratu, klimatskim promenama i pretnji nuklearnim oružjem, jedno pitanje se učinilo kao naknadna misao tokom ovogodišnje Generalne skupštine UN: pandemija koronavirusa, prenosi Asošijejted pres.

Maske su se često navlačile ispod brade – ili se uopšte nisu nosile – i svako pominjanje COVID-19 od strane svetskih lidera obično je dolazilo na kraj dugačke liste pritužbi.

Ali na marginama godišnjeg sastanka, pandemija je i dalje bila deo razgovora.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš okupio se u četvrtak sa šefom Svetske zdravstvene organizacije Tedrosom Adhanomom Gebrejesusom, izvršnom direktorkom UNICEF-a Catherine Russell i drugima kako bi razgovarali o jednakom pristupu vakcinama, testovima i tretmanima COVID-a.

A ranije tog dana, američka ambasadorka u UN Linda Tomas-Grinfild pridružila se liderima iz celog sveta kako bi obeležila napredak koji je postignut u borbi protiv COVID-19 — uključujući više od 620 miliona doza vakcine u 116 zemalja i ekonomija koje su Sjedinjene Američke Države Države su obezbedile. Ali je naglasila da ima još mnogo posla.

Tedros je primetio da je broj smrtnih slučajeva širom sveta blizu najnižeg nivoa od početka pandemije, a dve trećine svetske populacije je vakcinisano. Ali ohrabrujući znaci prikrivaju duboku nejednakost između bogatih i siromašnih zemalja.

Na primer, samo 19% ljudi koji žive u zemljama sa niskim prihodima je potpuno vakcinisano u poređenju sa 75% u zemljama sa visokim prihodima. A samo 35% zdravstvenih radnika i 31% starije populacije u zemljama sa nižim prihodima je u potpunosti vakcinisano i pojačano.

Ključ za zatvaranje tih praznina, prema Guterresu, je suprotstavljanje dezinformacijama o vakcinama i prevazilaženje neodlučnosti, uz istovremeno povećanje testiranja kako bi se ugasio potencijal za više varijanti. Svijetu su takođe potrebni sistemi ranog upozoravanja na pandemije i mora osigurati dobro plaćenu i dobro snabdjevenu radnu snagu u sektoru zdravstvene zaštite.

„Hajde da to uradimo“, rekao je Gutereš. „Hajde da okončamo ovu pandemiju jednom zauvek.

Tomas-Grinfild je rekao da se nega COVID-19 mora pomeriti sa pružanja prvenstveno u hitnim ustanovama na integraciju u rutinske usluge.

Ona je navela tri nove inicijative: pilot program koji će biti pokrenut u 10 zemalja kako bi se pomoglo ljudima da se pregledaju na COVID-19 i da dobiju antivirusne lekove; posvećenost SAD od 50 miliona dolara za poboljšanje pristupa medicinskom kiseoniku koji je ključan za lečenje pacijenata sa teškim slučajevima; i globalnu klirinšku kuću koja će učiniti lance medicinske nabavke otpornijim, efikasnijim i pravednijim.

Iako bi malo ko tvrdio da se situacija nije popravila – i zaista je predsednik SAD Džo Bajden nedavno primetio da je pandemija gotova pre nego što je odustao od svojih komentara – niko u četvrtak nije bio spreman da nazove prekid.

„Maratonac ne staje kada se vidi cilj“, rekao je Tedros i umesto toga trči teže da stigne do kraja.