Svetsko snabdevanje čokoladom ugroženo razornim virusom

Svetsko snabdevanje čokoladom ugroženo razornim virusom

Virus koji se brzo širi ugrožava zdravlje stabla kakaoa i osušenih semenki od kojih se pravi čokolada, ugrožavajući globalnu ponudu najpopularnije poslastice na svetu.

Oko 50% svetske čokolade potiče od stabala kakaa u zapadnoafričkim zemljama Obale Slonovače i Gane. Štetni virus napada stabla kakaa u Gani, što dovodi do gubitaka u žetvi između 15 i 50%. Širenje od strane malih insekata zvanih brašnaste bube koji jedu lišće, pupoljke i cveće drveća, bolest virusa natečenih izdanaka kakaa (CSSVD) je među najštetnijim pretnjama korenskom sastojku čokolade.

„Ovaj virus predstavlja stvarnu pretnju globalnom snabdevanju čokoladom“, rekao je Benito Čen-Čarpentijer, profesor matematike na Univerzitetu Teksas u Arlingtonu i autor knjige „Održivost kakaa: slučaj koinfekcije virusom otečenih izdanaka kakaa“. ”, koji se pojavljuje u časopisu PLOS ONE. „Pesticidi ne deluju dobro protiv brašnastih buba, ostavljajući poljoprivrednike da pokušaju da spreče širenje bolesti sečenjem zaraženih stabala i uzgojem otpornih stabala. Ali uprkos ovim naporima, Gana je izgubila više od 254 miliona stabala kakaa u poslednjih nekoliko godina.“

Poljoprivrednici mogu da se bore protiv brašnastih buba davanjem vakcina drveću da bi ih vakcinisali od virusa. Ali vakcine su skupe, posebno za poljoprivrednike sa niskim platama, a vakcinisano drveće daje manju žetvu kakaa, što pogoršava uništavanje virusa.

Chen-Charpentier i kolege sa Univerziteta u Kanzasu, Prairie Viev A&M, Univerziteta Južne Floride i Instituta za istraživanje kakaa u Gani razvili su novu strategiju: korišćenje matematičkih podataka da bi utvrdili koliko udaljeni farmeri mogu posaditi vakcinisana stabla kako bi sprečili širenje brašnaste bube. skakanje sa jednog drveta na drugo i širenje virusa.

„Brašne bube imaju nekoliko načina kretanja, uključujući kretanje od krošnje do krošnje, nose ih mravi ili vetar,“ rekao je Čen-Šarpentijer. „Ono što smo trebali da uradimo je da napravimo model za uzgajivače kakaa kako bi mogli da znaju koliko daleko mogu bezbedno da posade vakcinisano drveće od nevakcinisanog drveća kako bi sprečili širenje virusa, a da troškovi budu podesni za ove male farmere.

Eksperimentišući sa tehnikama matematičkog oblikovanja uzoraka, tim je stvorio dve različite vrste modela koji omogućavaju farmerima da stvore zaštitni sloj vakcinisanih stabala kakaa oko nevakcinisanih stabala.

„Dok su još eksperimentalni, ovi modeli su uzbudljivi jer bi pomogli farmerima da zaštite svoje useve, dok im pomažu da postignu bolju žetvu“, rekao je Čen-Šarpentije. „Ovo je dobro za krajnji rezultat farmera, kao i našu globalnu zavisnost od čokolade.“