Retenciona jezera mogu značajno smanjiti zagađenje guma česticama, sugeriše studija

Retenciona jezera mogu značajno smanjiti zagađenje guma česticama, sugeriše studija

Retenciona jezera i močvare izgrađene kao deo velikih putnih šema mogu da smanje količine čestica guma koje ulaze u vodeno okruženje u proseku za 75%, pokazalo je novo istraživanje.

Studija je analizirala uzorke prikupljene pored nekih od najprometnijih ruta u jugozapadnoj Engleskoj i Midlendsu, od kojih mnoge koristi više od 100.000 vozila svakog dana. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nauka o životnoj sredini i istraživanje zagađenja, a sproveli su ga naučnici sa Univerziteta Plimut i Univerziteta Njukasl.

Čestice guma otkrivene su u svakom od 70 uzetih uzoraka, što potvrđuje nalaze ranijih istraživanja koja su pokazala da predstavljaju značajnu opasnost po životnu sredinu.

Međutim, prisustvo močvara i retencionih jezera dovelo je do prosečnog smanjenja od skoro 75% mase čestica habanja guma koje se ispuštaju u vodene vode, čime se obezbeđuje zaštita reka i okeana iza njih.

Studija je takođe otkrila da čestice habanja guma značajno nadmašuju druge oblike mikroplastike, kao što su plastična vlakna i fragmenti, u prikupljenim uzorcima, ali da su takođe uklonjene u daleko većim količinama.

Istraživači kažu da iako je broj retencionih jezera i močvara prilično mali, u smislu celokupne putne mreže u Velikoj Britaniji, studija ima međunarodni značaj u pogledu najefikasnijih načina za ublažavanje uticaja. protiv potencijalnih uticaja zagađenja guma na globalnom nivou.

Takođe su preporučili da se održavanje retencionih ribnjaka i močvara smatra glavnim prioritetom kako bi se njihove očigledne koristi, kada je reč o smanjenju protoka čestica guma sa puteva u reke, nastavile da realizuju.

Florens Parker-Jurd, saradnik istraživač u Međunarodnoj jedinici za istraživanje morskog otpada Univerziteta u Plimoutu, je glavni autor studije. Ona je rekla: „Retenciona jezera i močvare se grade kao deo projekata autoputeva prvenstveno da bi se smanjio protok i sprečile poplave nizvodno, ali i da bi se uklonili zagađivači.

„Ova studija je imala za cilj da utvrdi da li ove postojeće mere odvodnje koje postoje duž delova strateške putne mreže u Velikoj Britaniji imaju potencijal da zaustave širenje zagađenja guma. Naši rezultati su pozitivni u tom pogledu i pružaju mnogo bolje razumevanje obima i priroda zagađenja guma slična drenažna sredstva se koriste na globalnom nivou, stoga su ovi rezultati od širokog značaja za upravljanje zagađenjem guma.

Dr Geoff Abbott, čitalac organske geohemije na Fakultetu prirodnih i ekoloških nauka (SNES) na Univerzitetu Njukasl, ranije je razvio revolucionarnu metodu koristeći pirolizu-gasnu hromatografiju-masenu spektrometriju (Pi-GC-MS) za otkrivanje guma dobijenih čestice u životnoj sredini.

On je objasnio: „Pi-GC-MS je zaista produktivan pristup koji može otkriti i kvantifikovati monomerne komponente mikroplastike u životnoj sredini. Koristili smo ga da identifikujemo specifične komponente mikro- i nanoplastike koje se mogu nedvosmisleno povezati sa gazećim slojem guma vozila. To nam je omogućilo da dobijemo čvrste brojke o ukupnoj količini čestica habanja guma koje se skupljaju u dovodnim vodama, otpadnim vodama i sedimentima retencionih jezera i močvara u ovoj studiji.“

Novo istraživanje se zasniva na prethodnim studijama koje su uključivale istraživače iz Plimuta i Njukasla koje pokazuju da se čestice guma mogu transportovati direktno u okean kroz atmosferu ili kišnicom prenositi u reke i kanalizaciju.

Profesor Ričard Tompson OBE FRS, šef Međunarodne jedinice za istraživanje morskog otpada, stariji je autor ove studije.

On je dodao: „Smatra se da su čestice guma među najvećim izvorima zagađenja mikroplastikom širom sveta. Ovaj nalaz sugeriše da postojeće karakteristike putne mreže mogu da zaustave njihov tok u reke i mora. Ali broj ovih karakteristika je mali u poređenju sa ukupnim putne mreže i naš raniji rad je pokazao da se znatne količine istrošenih čestica guma raspršuju pomoću vetra nego vode.

Profesor Tompson takođe trenutno vodi tekući projekat TIRE-LOSS, koji ima za cilj da istakne efekte zagađenja gumama u morskom okruženju.

Studija koju su objavili naučnici uključeni u taj projekat ranije ove godine takođe je otkrila da bi čestice koje se ispuštaju u životnu sredinu iz uobičajenih putnih guma trebalo tretirati kao zagađivač koji izaziva veliku zabrinutost.