Razjašnjavanje veze između Guillain-Barreovog sindroma i Takotsubo kardiomiopatije

Razjašnjavanje veze između Guillain-Barreovog sindroma i Takotsubo kardiomiopatije

Barreov sindrom (GBS) je retka imunološki posredovana periferna neuropatija koja može izazvati trajni invaliditet, pa čak i smrt i biti prilično teška za lečenje. U ovom akutnom poremećaju, koji se obično pokreće nakon infekcije respiratornog ili gastrointestinalnog trakta, imuni sistem tela napada sopstvene periferne nerve, oštećujući mijelinske ovojnice ili aksone koji čine periferne nerve. Ako se ne kontroliše, GBS može dovesti do slabosti, ukočenosti i na kraju paralize.

U većini slučajeva, GBS takođe uzrokuje prolazne autonomne disfunkcije, uključujući probleme sa srcem, bešikom i crevima. Zanimljivo je da GBS takođe može izazvati stanje poznato kao Takotsubo kardiomiopatija (TCM). Uobičajeno poznat kao „sindrom slomljenog srca“, TKM se karakteriše baloniranjem leve srčane komore i slabljenjem srčanih mišića, što dovodi do simptoma poput onih koji se primećuju tokom srčanog udara. Uprkos tome što su lekari prepoznali TCM kao komplikaciju GBS, ne zna se mnogo o povezanosti između njih.

U nedavnoj studiji objavljenoj 4. aprila 2024. u Journal of Neurology, istraživački tim iz Japana pokušao je da se pozabavi ovim jazom u znanju. Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Kindai, uključujući dr Atsushi Teraiama, dr Motoi Kuvahara, dr Keisuke Ioshikava, dr Susumu Kusunoki i profesor Ioshitaka Nagai, sproveli su retrospektivnu komparativnu analizu kliničkih podataka o pacijentima sa GBS i GBS -TCM.

„Pošto je TKM ozbiljna komplikacija GBS-a, lekari bi trebalo da joj posvete više pažnje. Međutim, prema našim saznanjima, samo nekoliko studija do danas se fokusiralo na odnos između ovih poremećaja,“ komentariše Teraiama.

Prvo, istraživači su prikupili kliničke i serološke informacije od osam pacijenata sa GBS-TCM čiji su serumi analizirani između 2013. i 2020. Zatim su uporedili ove podatke sa podacima 62 pacijenta sa klasičnim GBS, bez TCM, prikupljenih 2020. godine. Procenjeni parametri su uključeni. broj belih krvnih zrnaca i nivoi proteina u cerebrospinalnoj tečnosti, standardizovani rezultati slabosti mišića, rezultati invaliditeta i respiratorna insuficijencija, da spomenemo samo neke.

Kroz statističke analize, tim je identifikovao nekoliko ključnih faktora koji su se istakli u GBS-TCM grupi, u poređenju sa kontrolnom GBS grupom. Starost početka GBS kod pacijenata sa GBS-TCM bila je značajno viša nego u kontrolnoj grupi, što implicira da su starije osobe sklonije razvoju TKM-a kao komplikacije GBS.

Pored toga, rezultati GBS invaliditeta i rezultati slabosti mišića bili su znatno lošiji za GBS-TCM na najnižem nivou, odnosno na najnižoj tački ili najakutnijem trenutku tokom bolesti. I slabost udova i respiratorna insuficijencija bili su češći i ozbiljniji među pacijentima sa GBS-TCM nego kod pacijenata sa samo GBS.

Jedan od ključnih kliničkih faktora koji su istraživači istraživali bio je zahvaćenost kranijalnih nerava. Otkrili su da su svi pacijenti u GBS-TCM grupi patili od manjih nedostataka kranijalnih nerava, u poređenju sa manje od polovine u grupi koja je primala samo GBS. Preciznije, svi pacijenti sa GBS-TCM pokazali su zahvaćenost glosofaringealnog nerva ili vagusnog nerva. Pored toga, iako su testirana samo dva GBS-TCM pacijenta, nivoi kateholamina u plazmi ili urinu su bili povišeni.

Ovi podaci dodaju ključne delove slagalici za razumevanje zašto se TCM javlja kao komplikacija GBS. Kako dr Teraiama objašnjava, „Naši nalazi sugerišu da zahvaćenost glosofaringealnih ili vagusnih nerava izaziva smanjenje inhibicije vazomotornog centra, što dovodi do hiperaktivnosti simpatičkog sistema. Zauzvrat, ovo promoviše oslobađanje kateholamina iz nadbubrežne medule , što bi moglo dovesti do razvoja TKM-a.“

Uzeti zajedno, rezultati ove studije mogli bi utrti put za bolje upravljanje GBS i GBS-TCM.

„Nadajmo se da će naši nalazi dovesti do ranog otkrivanja razvoja TKM-a nakon pojave GBS-a i doprineti boljem upravljanju i poboljšanju prognoze za TKM“, zaključuje Teraiama.