NASA-ina misija traži dokaze nove fizike u Sunčevom sistemu: Revolucionarno istraživanje gravitacije i alternativnih teorija

NASA-ina misija traži dokaze nove fizike u Sunčevom sistemu: Revolucionarno istraživanje gravitacije i alternativnih teorija

Uzbudljiva vremena za astronomiju, astrofiziku i kosmologiju donose prednost napretku u nauci zahvaljujući najsavremenijim opservatorijama, instrumentima i novim tehnikama. Naučnici se sve više približavaju eksperimentalnoj proveri teorija koje su do sada ostale uglavnom neproverene. Ove teorije se bave nekim od najhitnijih pitanja o Univerzumu i fizičkim zakonima koji njime upravljaju, uključujući prirodu gravitacije, tamne materije i tamne energije. Decenijama su naučnici postulirali postojanje dodatne fizike ili reviziju preovlađujućeg kosmološkog modela kako bi se objasnili različiti fenomeni u svemiru.

U nedavnom radu, tim NASA istraživača predložio je inovativnu misiju koja bi mogla da pruži ključne dokaze o postojanju dodatne fizike u našem Sunčevom sistemu. Ovaj revolucionarni poduhvat vodi profesor Slave G. Turishev sa Kalifornijskog univerziteta u Los Anđelesu (UCLA), uz saradnju sa stručnjacima iz NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon. Njihov istraživački rad nedavno je prihvaćen za objavljivanje u prestižnom časopisu Phisical Reviev D.

Turishev, poznat po svom iskustvu u misijama Graviti Recoveri And Interior Laboratori (GRAIL) i drugim projektima, zajedno sa svojim timom, razvio je koncept misije koja bi koristila svemirske letelice leteći u tetraedarskoj formaciji i koristeći interferometre kako bi istražili gravitaciono polje Sunca. Ideja je istražiti odstupanja od predviđanja opšte relativnosti Alberta Ajnštajna na skali Sunčevog sistema, što bi pružilo ključne podatke o alternativnim teorijama gravitacije koje su do sada ostale nepotvrđene.

Konceptualni dokument o ovoj misiji dobio je grant za fazu III od strane NASA-inog programa Innovative Advanced Concepts (NIAC), ukazujući na značaj i originalnost predloženog istraživanja. Ova misija bi, prema Turishevovim rečima, omogućila testiranje opšte relativnosti na najmanjoj skali do sada, otvarajući vrata za nova otkrića i razumevanje prirode gravitacije na kosmičkim razmerama.

Glavna tehnika koju bi misija koristila jeste interferometrija, koja se oslanja na precizna merenja laserskih signala kako bi se analizirala gravitaciona polja. Osim toga, letelica bi bila opremljena atomskim interferometrima koji koriste talasni karakter atoma za merenje razlike u fazi između talasa atomske materije duž različitih putanja. Ovakva tehnološka rešenja obećavaju izuzetno precizna merenja koja bi omogućila otkrivanje i analizu čak i najmanjih odstupanja od očekivanog gravitacionog ponašanja.

Cilj ove misije nije samo istraživanje gravitacije, već i testiranje alternativnih teorija koje su se razvijale decenijama. Fenomeni kao što su tamna materija i tamna energija, koji su doveli do značajnih promena u našem razumevanju kosmosa, možda bi mogli biti objašnjeni dodatnom fizikom koja još nije otkrivena.

Uz testiranje opšte relativnosti i alternativnih teorija, ova misija ima za cilj otkrivanje gravitacionih talasa u mikro-Herc opsegu, spektra koji nije dostupan postojećim ili zamišljenim instrumentima, i istraživanje drugih aspekata Sunčevog sistema poput hipotetičke Planete 9 i drugih neotkrivenih entiteta.

Ukratko, ova ambiciozna misija obećava revolucionarna otkrića u oblasti astronomije, fizike i kosmologije, otvarajući nova vrata za razumevanje prirode kosmosa i fundamenta fizičkih zakona koji ga upravljaju.