Nema znakova očekivanog korita jezera gde je sleteo rover Perseverance

Nema znakova očekivanog korita jezera gde je sleteo rover Perseverance

Rover Perseverance sleteo je u Marsov krater Jezero uglavnom zbog opsežnih dokaza da je krater nekada imao jezero, što znači prisustvo tečne vode koja je nekada mogla biti domaćin života na Marsu. I sletanje je bilo uspešno, postavljajući rover na ivicu strukture koja je izgledala kao delta reke gde su se obližnje visoravni slivali u krater.

Ali sažetak prvih godina podataka sa rovera, objavljeni u tri različita dokumenta koja su danas objavljena, sugeriše da Perseverance tek treba da naiđe na bilo kakav dokaz o vodenom raju. Umesto toga, sve ukazuje na to da je izloženost vodi u oblastima koje je istraživala bila ograničena i da će vode verovatno biti blizu smrzavanja. Iako ovo ne isključuje da će kasnije pronaći naslage jezera, životna sredina možda nije bila tako prijatna za život kao što bi „jezero u krateru“ moglo sugerisati.
Sve sastavljanje

Upornost se može smatrati platformom za veliki skup instrumenata koji pružaju sliku onoga u šta rover gleda. Čak i njegove „oči“, par kamera na njegovom jarbolu, mogu kreirati stereo slike sa 3D informacijama i ponuditi informacije o talasnim dužinama koje su prisutne na slikama. Takođe ima instrumente koji se mogu držati na stenama da bi se odredio njihov sadržaj i struktura; hardver za rukovanje uzorcima može da izvrši hemijsku analizu materijala uzetih iz stena.

Dok su nove informacije podeljene u zasebne papire na osnovu instrumenata iz kojih su podaci došli, ključna stvar je da sve tri daju konzistentnu sliku i da se međusobno nadograđuju.

Na primer, spektroskopski alati pružaju detalje o hemijskom sastavu uzorka, ali nam ne govore kako su te hemikalije raspoređene u steni. Nasuprot tome, postoje alati za rendgensku analizu koji nude netačne hemijske informacije, ali nam govore kako se hemikalije koje detektuju nalaze u poređenju sa vidljivim karakteristikama stene. A kamere na jarbolu rovera mogu nam pomoći da identifikujemo koliko su slične stene široko rasprostranjene.

Zajedno, ovi alati nam govore da je Perseverance do sada uzorkovao stene iz dva različita ležišta. Prvi uključuje dno kratera gde je sleteo, koji je bogat mineralima na bazi gvožđa i magnezijuma. Iznad toga je zasebna formacija koja izgleda kao vulkanska stena, iako ne možemo isključiti da je nastala od stene koja je tečna nakon udara.

Oba ležišta su jasno oblikovana procesima za koje znamo da se dešavaju na Marsu. Mnoge stene su oblikovane pod uticajem vetra i možda su pretrpele neke hemijske promene zbog atmosfere ili izloženosti radijaciji. Na mestima zaklonjenim od vetra, nakupio se labav regolit, veći deo sa Marsovom karakterističnom crvenom nijansom. Tu su i razni ostaci od udara, uključujući i neke manje u krateru Jezero.

Ali veliko je pitanje da li materijali pokazuju indikacije da je voda bila prisutna. Odgovor je pomalo „da, ali…“
Ne sasvim mokro

Ključni nalaz dolazi iz verovatnog vulkanskog sloja materijala, koji je bogat mineralom zvanim olivin. Na Zemlji, olivin ima tendenciju da bude ograničen na dublje u kori, jer ima tendenciju da se rastvori ili promeni u prisustvu tečne vode. I postoje neki dokazi da se to ovde dešava; izgleda da je otprilike četvrtina do polovine minerala olivina pronađenih na ovim stenama izmenjeno izlaganjem vodi.

Ali to znači da više od polovine nije. To znači da je svaka izloženost vodi koju je stena iskusila verovatno bila kratka ili se desila u veoma hladnom okruženju gde je voda verovatno bila blizu tačke smrzavanja.

Ostale naslage u stenama su izgleda kasnije u svojoj istoriji ostavile hladne, veoma slane slane vode. Pošto su one već zasićene solima, ne mogu da rastvore olivin. Ali za sobom su ostavili male naslage sulfata u nekim prazninama u stenama. Ostale naslage uključuju perhlorate, koji su mogli da budu ostavljeni naknadnim slanim rastvorima, ili deponovani vetrom, nakon čega su izvukli dovoljno vode iz atmosfere da se rastvori i prodre u stene.

Nijedan od tih materijala verovatno nije ostavio jezero; u stvari, većina njih bi se rastvorila da su bili izloženi jezerskoj vodi. „Nismo pronašli ubedljive dokaze za sedimentaciju u jezeru [na jezeru] u regionima dna kratera koji su do sada istraženi pomoću rovera“, zaključuje se u jednom od radova.

To ne znači da tamo nema. Moguće je da je jezero bilo ledeno i prolazno ili da je ostalo zaleđeno tokom većeg dela svoje istorije. Alternativno, Perseverance je možda istraživao samo područja u kojima su jezerski sedimenti do sada bili erodirani, ostavljajući ga da gleda na stene koje su bile ispod jezera tokom većeg dela svoje istorije, ili (u slučaju vulkanskog materijala) nataložene nakon što se jezero presušilo.

Sve ovo je, naravno, relevantno za našu sposobnost da zaključimo stvari o prethodnoj nastanjivosti Marsa. Ali isti rad je pružio i neke neposrednije relevantne dokaze. Na primer, prisustvo olivina takođe ukazuje da bilo kakav život koji je bio prisutan u ovim naslagama nije mogao biti blisko povezan sa mineralima, pošto mikrobi takođe ne bi mogli da dobiju energiju iz okruženja koje je ostavilo olivin netaknutim.

Rover je takođe pokupio znake organskih hemikalija, u obliku hemikalija sa jednim ili više prstenova sličnih benzenu. Taj opis bi mogao da odgovara nekim hemikalijama uključenim u život na Zemlji, ali bi mogao da odgovara i velikom broju drugih materijala.

Rover će verovatno imati produžen životni vek pred sobom i polako će napredovati do različitih naslaga dok se penje uz formaciju delte, tako da ovo treba posmatrati kao privremeni izveštaj o napretku. Za sada, nema znakova stvari koje bismo očekivali da pronađemo ako želimo da zakucavamo znak vodenog Edena. Ali biće još podataka koji će nastaviti da ispunjavaju naše razumevanje istorije Jezera.