NASA traži brži i jeftiniji način da donese uzorke Marsa na Zemlju

NASA traži brži i jeftiniji način da donese uzorke Marsa na Zemlju

NASA-in plan da uzorke sa Marsa vrati na Zemlju je na čekanju dok ne postoji brži i jeftiniji način, rekli su zvaničnici svemirske agencije u ponedeljak.

Preuzimanje Marsovog tla i kamenja je decenijama na NASA-inoj listi obaveza, ali datum se nastavljao napredovati, jer su troškovi rasli. Nedavna nezavisna recenzija je dala ukupnu cenu od 8 do 11 milijardi dolara, sa datumom dolaska 2040. godine, otprilike deceniju kasnije nego što je oglašeno.

Administrator NASA-e Bil Nelson rekao je da je to previše i prekasno. On traži od privatne industrije i centara svemirske agencije da smisle druge opcije za renoviranje projekta. S obzirom na to da se NASA suočava sa sveobuhvatnim smanjenjem budžeta, on želi da izbegne uništavanje drugih naučnih projekata za finansiranje projekta uzorka Marsa.

„Želimo da dobijemo svaku novu i svežu ideju koju možemo“, rekao je on na konferenciji za novinare.

NASA-in rover Perseverance već je prikupio 24 uzorka jezgra u cevima od sletanja 2021. na Marsov krater Jezero, drevnu deltu reke. Cilj je više od 30 uzoraka za traženje mogućih znakova drevnog života na Marsu.

Svemirska agencija želi da bar neke od prikupljenih uzoraka prenese na Zemlju negde tokom 2030-ih za ne više od 7 milijardi dolara. Za to bi bila potrebna svemirska letelica koja ide na Mars da uzme cevi i lansira sa planete. Zatim mora da se sastane sa još jednom svemirskom letelicom koja bi donela uzorke na Zemlju.

Šef NASA-ine naučne misije, Niki Foks, odbio je da spekuliše na konferenciji za novinare kada bi uzorci mogli da stignu na Zemlju, s obzirom na novi program i vremensku liniju, ili čak koliko bi uzoraka moglo biti vraćeno. Ta informacija će biti uključena u sve predloge, rekla je ona.

„Nikada nismo lansirali sa druge planete, i to je zapravo ono što čini da uzorak Marsa vrati tako izazovnu i zanimljivu misiju“, rekao je Foks.

Naučnici su željni da analiziraju netaknute uzorke sa Marsa u sopstvenim laboratorijama, daleko superiornije od vrste rudimentarnog testiranja koje vrše svemirske letelice na crvenoj planeti. Biće potrebno takvo dubinsko testiranje da se potvrdi bilo koji dokaz mikroskopskog života koji datira milijardama godina unazad kada je voda tekla na planeti, navodi NASA.

Uzorci će pomoći NASA-i da odluči gde će astronauti otići na Mars 2040-ih, rekao je Nelson.

NASA-ina Laboratorija za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija, bila je zadužena za projekat uzorka. Bila je pogođena stotinama otpuštanja ranije ove godine zbog svih smanjenja budžeta. Nelson traži ideje iz čitave svemirske agencije, sa proširenim programom.

NASA se nada da će dobiti bilo kakve ideje do kasne jeseni.