Lečenje odvajanja mrežnjače koje izaziva slepilo korišćenjem viskoznih morskih algi

Lečenje odvajanja mrežnjače koje izaziva slepilo korišćenjem viskoznih morskih algi

U Koreji je tabu konzumirati supu od morskih algi pre ispita jer to može dovesti do pada na ispitu. Verovanje je ukorenjeno u ideji da klizava priroda morskih algi može prouzrokovati da se ljudi okliznu i posrnu tokom testa. Glatka površina morskih algi kao što su morske alge i morske alge pripisuje se alginatu, sluzavoj supstanci, koja se može pokazati korisnim izvan domena sujeverja. Studija koja istražuje upotrebu alginata za lečenje ablacije mrežnjače objavljena je u časopisu Biomaterials.

Zajednički napori istraživača rezultirali su stvaranjem veštačkog staklastog tela za lečenje ablacije mrežnjače. Ovo rešenje je zasnovano na prirodnim ugljenim hidratima dobijenim iz algi.

Staklosto telo je supstanca nalik gelu koja zauzima prostor između sočiva i mrežnjače, doprinoseći strukturnom integritetu oka. Odvajanje mrežnjače nastaje kada se mrežnjača odvoji od unutrašnjeg zida oka i pomeri u šupljinu staklastog tela, što dovodi do odvajanja i potencijalno dovodi do slepila u teškim slučajevima.

Dok uobičajeni pristup uključuje uklanjanje staklastog tela i njegovu zamenu medicinskim intraokularnim punilima kao što su ekspanzibilni gas ili silikonsko ulje, ova punila su povezana sa različitim neželjenim efektima.

Da bi rešio ove probleme, istraživački tim je koristio modifikovani oblik alginata, prirodnog ugljenog hidrata koji se dobija iz algi. Alginat, takođe poznat kao alginska kiselina, se široko koristi u različitim industrijama, uključujući hranu i medicinu, zbog svoje sposobnosti da stvara viskozne proizvode. U ovom istraživanju, tim je napravio medicinski kompozitni hidrogel na bazi alginata, koji nudi potencijalnu alternativu za zamenu staklastog tela.

Hidrogel, koji poseduje visoku biokompatibilnost i optička svojstva slična autentičnom staklastom telu, omogućava pacijentima da sačuvaju vid posle operacije. Njegova karakteristična viskoelastičnost efikasno reguliše dinamiku tečnosti u oku, doprinoseći stabilizaciji mrežnjače i eliminaciji vazdušnih mehurića.

Da bi potvrdio stabilnost i efikasnost hidrogela, tim je sproveo eksperimente koristeći životinjske modele, posebno oči zeca, koje po strukturi, veličini i fiziološkom odgovoru veoma liče na ljudske oči. Implantiranje hidrogela u oči zeca pokazalo je njegov uspeh u sprečavanju ponovnog odvajanja mrežnjače, održavanju stabilnosti i dobrom funkcionisanju tokom dužeg perioda bez ikakvih štetnih efekata.

Istraživački tim uključivao je profesora Hiung Joon Cha sa Odseka za hemijsko inženjerstvo i Škole za nauku i tehnologiju konvergencije i dr Geunho Choi sa Odeljenja za hemijsko inženjerstvo na Univerzitetu nauke i tehnologije Pohang (POSTECH) i profesora Voo Jin Jeonga.

Profesor Hiung Joon Cha iz POSTECH-a, koji je vodio studiju, rekao je: „Postoji korelacija između odvajanja mrežnjače i teške miopije i prevalencija odvajanja mrežnjače raste, posebno kod mladih ljudi. Incidencija slučajeva odvajanja mrežnjače u Koreji porasla je za 50 % u 2022. u odnosu na 2017.“

„Naš tim će unaprediti i unaprediti tehnologiju kako bi hidrogel bio pogodan za praktičnu upotrebu u stvarnoj nezi očiju kroz stalna istraživanja.“

Profesor Jin Jeong iz Univerzitetske bolnice Dong-A izjavio je: „Svetsko tržište intraokularnih filera se širi po stopi od 3% godišnje. Očekujemo da će se hidrogel koji smo stvorili pokazati korisnim u predstojećim vitreoretinalnim operacijama.“