Istraživači stvaraju ćelije specifične za pacijente iz organoida timusa

Istraživači stvaraju ćelije specifične za pacijente iz organoida timusa

Istraživači su koristili pluripotentne matične ćelije da naprave organoide timusa koji podržavaju razvoj T-ćelija specifičnih za pacijente, izvještavaju istraživači 23. marta u časopisu Stem Cell Reports. Rad sa dokazom koncepta pruža osnovu za proučavanje funkcije timusa kod ljudi, razvoja T-ćelija i imuniteta na transplantaciju.

„Uspostavili smo okvir za dalja osnovna naučna i translaciona istraživanja koja ispituju razvoj i funkciju ljudskog timusa in vitro, i na način specifičan za pacijenta“, kaže stariji autor Holger Russ sa Univerziteta Florida. „Očekujemo da naš rad pruža važan konceptualni i tehnički napredak za ovu oblast.“

Timus je neophodan za razvoj funkcionalnog imunog sistema, olakšavajući stvaranje samotolerantnih T ćelija koje mogu da reaguju na strane supstance. Ali proces starenja dovodi do smanjenja funkcije timusa i proizvodnje T ćelija, što dovodi do povećanja autoimunosti i rizika od bolesti.

U novoj studiji, Russ i njegovi saradnici su generisali funkcionalne, specifične za pacijente, timusne organoide izvedene iz matičnih ćelija, koji su podržali razvoj epitelnih ćelija timusa i T ćelija izvedenih iz humanih pluripotentnih matičnih ćelija (hPSC). Organoidi su se sastojali od epitelnih progenitora timusa, hematopoetskih progenitornih ćelija i mezenhimskih ćelija, diferenciranih od iste hPSC linije. Rus kaže da generacija funkcionalnih epitelnih ćelija timusa dobijenih iz hPSC-a u laboratoriji nikada ranije nije postignuta.

Generisanje funkcionalnog humanog timusa iz ljudskih pluripotentnih matičnih ćelija je atraktivna regenerativna strategija. „Sistem eksperimentalnog modela za ispitivanje mehanizama insuficijencije i funkcije timusa je neophodan i mogao bi poslužiti za dalji razvoj ćelijskih tretmana za defekte timusa“, kaže Russ.