Istraživači pokazuju da hemikalija koja se prirodno nalazi u kanabisu može smanjiti efekte THC-a koji izazivaju anksioznost

Istraživači pokazuju da hemikalija koja se prirodno nalazi u kanabisu može smanjiti efekte THC-a koji izazivaju anksioznost

Istraživački tim predvođen Johns Hopkins Medicine dodao je dokaze da hemikalija koja se prirodno nalazi u kanabisu (takođe poznata kao marihuana) može – u pravim količinama – smanjiti efekte tetrahidrokanabinola (THC), koji izazivaju anksioznost, primarne psihoaktivne sestrinske hemikalije. u kanabisu. Ovo otkriće ima potencijal da unapredi medicinsku upotrebu THC-a i smanji rizike njegove rekreativne upotrebe kod nekih ljudi.

Supstanca, nazvana d-limonen, jedan je od najzastupljenijih terpena, ili eteričnih ulja, u biljci kanabisa i pokazala je obećavajuće u studijama glodara u smanjenju anksioznog ponašanja. Međutim, bilo je malo istraživanja o d-limonenu ili drugim terpenima kod ljudi. Kao grupa, terpeni su odgovorni za ukus, aromu i boju biljaka.

U nedavnoj studiji, objavljenoj u časopisu Zavisnost od droga i alkohola, istraživači su testirali efekte samo isparenog d-limonena i pomešanog sa THC-om da bi ispitali efekte smanjenja anksioznosti kod ljudi. Otkrili su da je dodatak d-limonena značajno smanjio ukupne ocene osećaja „anksioznog/nervoznog“ i „paranoičnog“ u poređenju sa ocenjivanjem efekta samog THC-a.

Kako legalizacija kanabisa postaje sve rasprostranjenija, njegova upotreba u medicinske i nemedicinske svrhe se brzo širi. Poslednjih godina, selektivni uzgoj biljaka kanabisa je rezultirao sojevima koji sadrže više od 20%—30% THC-a, u poređenju sa prosekom od 12% pre jedne decenije. Ovo može otežati korisnicima da budu u skladu sa količinom THC-a koju konzumiraju u datoj prilici.

THC stupa u interakciju sa receptorima u mozgu da bi proizveo osećaj opuštanja i euforije. Međutim, istraživači kažu da kada je korisnik izložen dozama THC-a većim od uobičajenih, lek takođe može izazvati anksioznost, strah i paniku.

„Ljudi koriste kanabis da pomognu u smanjenju anksioznosti, depresije i posttraumatskog stresnog poremećaja, ali pošto nivoi THC-a uveliko variraju, ako osoba premaši svoju toleranciju THC-a, kanabis može izazvati anksioznost, a ne da je ublaži“, kaže stariji autor studije Rajan Vandrej. , dr, profesor psihijatrije i bihejvioralnih nauka na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džon Hopkins.

„Naša studija pokazuje da d-limonen može modulirati efekte THC-a na smislen način i učiniti THC podnošljivijim za ljude koji ga koriste i u terapeutske i neterapeutske svrhe.“

U studiji, 20 zdravih odraslih osoba srednje starosti od 26 godina učestvovalo je u do 10 ambulantnih sesija, tokom kojih su inhalirali samo ispareni d-limonen, sam ispareni THC, ispareni THC i d-limonen zajedno, ili isparenu destilovanu vodu (kao placebo).

Studija je bila dvostruko zaslepljena, što znači da ni istraživači ni učesnici nisu znali ko prima koju mešavinu. Dvadeset učesnika je završilo devet test sesija, dok je 12 učesnika takođe učestvovalo u opcionoj desetoj sesiji THC-a u kombinaciji sa trostrukom dozom (15 miligrama) d-limonena da bi se testirao ekstremni opseg krive doza-odgovor esencijalnog ulja. Ovo je sprovedeno nakon što su dobijeni odgovarajući podaci o bezbednosti iz nižih doza (1 miligram i 5 miligrama).

Kod svih učesnika, istraživači su merili subjektivne efekte lekova, subjektivne ocene raspoloženja, vitalnih znakova (otkucaja srca i krvnog pritiska) i kognitivne performanse (mere pamćenja, psihomotorne sposobnosti i pažnje) na početku, a zatim još devet puta nakon početnog stanja. izloženost tokom svake od šestočasovnih test sesija. Takođe su sakupljali uzorke krvi i urina od svakog subjekta pre, tokom i posle svake šestočasovne sesije da bi testirali nivoe THC-a i d-limonena.

Istraživački tim je zaključio da kombinovanje d-limonena sa THC-om značajno smanjuje subjektivne indikatore/izveštaje o anksioznosti izazvanoj THC-om kod učesnika. Ova smanjenja su bila veća kako se doza d-limonena povećavala.

Pored toga, nisu videli nikakve smetnje u subjektivnim, kognitivnim ili fiziološkim efektima THC-a kada se istovremeno primenjuju sa d-limonenom, kao ni efekti samog d-limonena koji se razlikuju od placebo testa.

„Ova studija je prvi korak u otkrivanju kako možemo da ublažimo rizike od THC-a kada se koristi u medicini, a takođe je usmerena na to da kanabis učini bezbednijim za opšteg, neterapeutskog potrošača“, kaže glavni autor studije Tori Spindl, dr. , vanredni profesor psihijatrije i bihejvioralnih nauka na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džon Hopkins.

Istraživači planiraju da nastave da eksperimentišu sa drugim terpenima sami i u kombinaciji sa THC-om kako bi videli kako oni međusobno deluju, kao i da repliciraju studiju d-limonena u većim i raznovrsnijim kliničkim populacijama. Takođe planiraju da testiraju alternativne metode administracije, kao što je oralna gutanja.