Gravitacioni talasi uzrokovani složenim terenom iznad Tibetanske visoravni povećavaju intenzitet padavina

Gravitacioni talasi uzrokovani složenim terenom iznad Tibetanske visoravni povećavaju intenzitet padavina

Uporne padavine u proleće su glavni kišni period pre početka letnjeg monsuna u istočnoj Aziji. Na primer, on čini oko 35% godišnjih padavina u Južnoj Kini, što donosi obilje vode za poljoprivrednu i industrijsku upotrebu, ali takođe može da izazove obilne padavine i nagle poplave.

Prema Ksin Ksuu, vanrednom profesoru na Univerzitetu Nanjing, „Prethodne studije su pokazale veliki značaj mehaničkih i termičkih efekata orografije velikih razmera Tibetanske visoravni na formiranje dugotrajnih padavina u proleće. Međutim, uticaj orografije malih razmera na Tibetanska visoravan je i dalje slabo shvaćena“.

Tim otkriva da orografski gravitacioni talasi izazvani orografijom malih razmera iznad Tibetanske visoravni značajno doprinose prolećnim padavinama u istočnoj Aziji. Uticaj je čak uporediv sa uticajem površinskog osetljivog zagrevanja orografije velikih razmera Tibetanske visoravni.

Prekid orografskih gravitacionih talasa indukuje zonsko povlačenje talasa u srednjoj troposferi, što uništava geostrofičku ravnotežu velikog zapadnog toka i na taj način pokreće geostrofsku meridionalnu cirkulaciju preko Tibetanske visoravni. Uzdižuća grana meridionalne cirkulacije deluje na snižavanje pritiska i povećanje meridijanskog gradijenta pritiska na jugu Tibetanske visoravni dinamičkim pumpanjem vazduha niže troposfere nagore.

Shodno tome, jugozapadni monsunski tok na jugoistočnom boku Tibetanske visoravni intenzivira i prenosi više vodene pare u istočnu Aziju, što rezultira povećanjem prolećnih upornih padavina.

Ova studija predlaže novi tip vazdušne pumpe, koja je analogija dobro poznatoj toplotno osetljivoj vazdušnoj pumpi za grejanje (tj. SHAP), ali koja se dinamički pokreće orografskim otporom gravitacionog talasa preko Tibetanske visoravni. Pomaže u potpunijem razumevanju klimatskih efekata višerazmerne orografije Tibetanske visoravni i pruža novu perspektivu na sinergiju zapadnog monsuna u istočnoj Aziji.