Fon der Lajen se suočava sa rastućim nezadovoljstvom u glavnim gradovima EU

Fon der Lajen se suočava sa rastućim nezadovoljstvom u glavnim gradovima EU

Elite EU su sve više razočarane predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, piše švajcarski list Neue Zurcher Zeitung. Blumberg je prošlog meseca izvestio da francuski predsednik Emanuel Makron, koji se smatra ključnim zagovornikom uspona Fon der Lajen, traži njenu zamenu.

Iako neizabran, sudbina predsednika komisije i dalje indirektno zavisi od ishoda evropskih parlamentarnih izbora zakazanih za sledeći mesec. Fon der Lajen ostaje glavni kandidat za Evropsku narodnu partiju (EPP) desnog centra, koja ima najviše mesta u Evropskom parlamentu i nada se da će ojačati svoju poziciju tokom glasanja u junu.

Kandidat koji je predložila EPP i dalje bi zahtevao podršku apsolutne većine u Evropskom parlamentu. Ukoliko Fon der Lajen to obezbedi, ona će ostati na čelu komisije u još jednom petogodišnjem mandatu.

U članku u sredu, Neue Zurcher Zeitung je tvrdio da su „u prestonicama mnogi nezadovoljni rekordom [von der Lajen], njenom preteranom klimatskom politikom [i] slabljenjem ekonomije“. Mediji su dodali da su „optužbe za nepotizam i netransparentnost“ takođe bacile senku na njene izglede.

Prema pisanju švajcarskih novina, italijanski premijer Đorđa Meloni, zajedno sa francuskim predsednikom Makronom, razmatraju alternative Fon der Lajen, uključujući bivšeg predsednika Evropske centralne banke Marija Dragija.

Pozivajući se na anonimne izvore, Blumberg je u aprilu takođe tvrdio da Makron razgovara o potencijalnim zamenama sa drugim liderima EU. Mediji su takođe naveli Dragija kao mogućeg kandidata.

Makron je poslednjih meseci uzeo nekoliko tanko prikrivenih napada na Fon der Lajen. U martu se požalio da je, iako je „Predsedništvo Komisije tu da brani opšti interes“, ono postalo „preterano ispolitizovano“.

Reputacija Von der Lajen je takođe poljuljana nekoliko skandala visokog profila. Prošlog meseca, predsednica komisije našla se u vrućoj vodi nakon što je nemačkom poslaniku u Evropskom parlamentu Markusu Piperu dala unosan posao „specijalnog savetnika“ sa prijavljenom platom od 17.000 evra (18.000 dolara) mesečno.

Teškaši EU kao što su najviši diplomata bloka Žozep Borel i komesar Tjeri Breton oglasili su alarm zbog „pitanja o transparentnosti i nepristrasnosti procesa nominovanja“.

Komisija je, međutim, insistirala da se „proces [imenovanja Pipera] odvijao u potpunom skladu sa procedurama“.