ESA daje zeleno svetlo za vodeću opservatoriju gravitacionih talasa u svemiru

ESA daje zeleno svetlo za vodeću opservatoriju gravitacionih talasa u svemiru

LISA, svemirska antena za laserski interferometar, prošla je veliku reviziju: ceo koncept — od definicije ukupne misije i operacija do svemirskog hardvera koji treba da se izgradi — izdržao je intenzivno ispitivanje ESA-inih recenzenata.

Sada je Odbor za naučni program svemirske agencije (SPC) potvrdio da je LISA dovoljno zrela i da razvoj misije može da se odvija po planu. LISA bi trebalo da uđe u orbitu sredinom 2030-ih.

Karsten Danzmann, vođa konzorcijuma LISA, Instituta za gravitacionu fiziku Maks Plank i Univerziteta Lajbnic u Hanoveru, rekao je: „Odlukom o usvajanju, LISA je sada čvrsto uspostavljena u programu misija ESA. Radujemo se realizaciji LISA u bliskoj saradnji ESA, NASA, država članica ESA i šireg LISA konzorcijuma.“

Kerol Mandel, direktorka za nauku ESA, rekla je: „Ova revolucionarna misija će nas odvesti na sledeći nivo u zaista uzbudljivoj oblasti svemirske nauke i zadržati evropske naučnike na čelu istraživanja gravitacionih talasa.

LISA-in uspešan pregled usvajanja misije i usvajanje od strane ESA-inog naučnog programskog odbora 25. januara bio je formalni kraj faze studije. LISA će sada preći u fazu implementacije.

Velika Britanija ima veliku uključenost u misiju LISA, uz značajan doprinos hardveru instrumenata i obradi i analizi podataka na terenu. Svemirska agencija Velike Britanije (UKSA) je načelno pristala da učestvuje u misiji.

Tehnološki centar UK za astronomiju (UK ATC), u saradnji sa Univerzitetom u Glazgovu, predvodi hardverski doprinos UK LISA-i—dizajn i konstrukciju ultra preciznih optičkih klupa koje se nalaze u srcu svake LISA svemirske letelice.

Optičke klupe šalju i primaju laserske zrake između svemirske letelice LISA i kombinuju ih zajedno da bi proizvele signale koji sadrže potpise gravitacionih talasa, a tim iz Velike Britanije je razvio inovativni robotski sistem koji pomaže u njihovoj konstrukciji.

Njihov rad će se zasnivati na dizajnu i izradi optičke klupe koju je predvodio Univerzitet u Glazgovu za misiju LISA Pathfinder, koja je lansirana u svemir 2015. godine kako bi se testirala tehnologija uoči pune misije LISA. Uspeh LISA Pathfinder, koji je imao rezultate iznad očekivanja, pomogao je da se otvori put za završetak pregleda usvajanja misije.

Evan Fitzsimons, glavni istraživač britanskog hardverskog doprinosa LISA-i u UK ATC je rekao: „Usvajanje LISA je veoma uzbudljiv trenutak za nas, i fantastično je videti kako se misija pomera u fazu implementacije, što nas dovodi korak bliže lansiranju Jedinstvena tehnologija robotske integracije koju je naš tim razvio transformisala je našu sposobnost da konstruišemo optičke klupe ključne za dešifrovanje tajni gravitacionih talasa u svemiru.“

Profesor Hari Vord, sa Fakulteta za fiziku i astronomiju Univerziteta u Glazgovu, vodio je razvoj optičke klupe za LISA Pathfinder, koja je timu iz Glazgova osvojila nagradu Ser Arthur Clarke za 2016. za svemirska dostignuća u akademskim studijama/istraživanju. Igrao je ključnu ulogu u razvoju planiranog doprinosa Ujedinjenog Kraljevstva LISA-i.