Da li životinje mogu da broje? Neuronaučnici identifikuju osećaj za računanje među glodarima

Da li životinje mogu da broje? Neuronaučnici identifikuju osećaj za računanje među glodarima

Zajednički istraživački tim sa Gradskog univerziteta u Hong Kongu (CitiUHK) i Kineskog univerziteta u Hong Kongu (CUHK) objavio je otkriće koje potvrđuje postojanje diskretnog čula brojeva kod pacova.

Nalazi nude ključni životinjski model za istraživanje neuronske osnove numeričkih sposobnosti i invaliditeta kod ljudi, kažu istraživači sa sedištem u Hong Kongu.

Ova inovativna studija je primenila numerički zadatak učenja, tehnike manipulacije mozgom i AI modeliranje kako bi se pozabavila tekućom debatom o tome da li pacovi mogu da broje, kaže profesor Iung Ving-ho, profesor kognitivne neuronauke na CitiUHK-u, koji je sarađivao sa naučnicima CUHK-a na Medicinskom fakultetu.

Njihova studija, objavljena u Science Advances, baca svetlo na mehanizme koji leže u osnovi numeričke sposobnosti, kognitivne sposobnosti koja je fundamentalna za matematičku sposobnost, koja je obeležje ljudske inteligencije. Članak je naslovljen „Disparat Processing of Numbers and Continuous Magnitudes in the rating in Rats“.

Profesor Iung, takođe pomoćnik dekana Jockei Club College of Veterinari Medicine i Life Sciences u CitiUHK-u, rekao je da je istraživački tim odlučio da minimizira uticaj kontinuiranih veličina u numeričkim testovima i da je sproveo preciznu kvantitativnu analizu u studiji kako bi odredio odgovarajući doprinos brojeva i veličina.

Tim je razvio algoritam za generisanje stimulusa koji omogućava životinjama da se fokusiraju samo na brojeve i minimiziraju druge faktore koji ometaju.

„Ovo će nam pomoći da bolje razumemo kako životinje percipiraju i kvantifikuju brojeve“, objašnjava profesor Iung.

Tim je otkrio da pacovi bez ikakvog prethodnog znanja o brojevima mogu razviti osećaj za brojeve kada su obučeni sa zvucima koji predstavljaju dva ili tri broja. Uprkos uticaju kontinuiranih veličina, pacovi su se dosledno fokusirali na broj zvukova kada su birali nagradu za hranu.

Pored toga, studija pomaže da se secira odnos između obrade veličine i brojnosti. Istraživači su otkrili da kada su blokirali određeni deo mozga pacova, nazvan posteriorni parijetalni korteks, uticala je na sposobnost pacova da razumeju brojeve, ali ne i na njihov osećaj veličine. „Ovo sugeriše da mozak ima specifično područje za rad sa brojevima“, nastavlja profesor Iung.

Studija ne samo da rešava dugogodišnju misteriju o tome kako mozak rukuje brojevima, već nudi i nove uvide u proučavanje specifičnih neuronskih kola uključenih u obradu brojeva kod životinja i kako su geni povezani sa matematičkim sposobnostima. Nalazi iz modeliranja neuronskih mreža mogli bi imati praktičnu primenu u oblasti veštačke inteligencije.