Prva u svetu: Žena dobila kombinovanu srčanu pumpu i transplantaciju bubrega svinje

Prva u svetu: Žena dobila kombinovanu srčanu pumpu i transplantaciju bubrega svinje

Hirurzi u Sjedinjenim Državama po drugi put su transplantirali modifikovani bubreg svinje živoj osobi, saopštila je bolnica u sredu, slaveći napredak u transplantaciji organa sa životinje na čoveka.

Procedura u NIU Langone Health u Njujorku sprovedena je u aprilu na Lizi Pizano (54), koja je pretrpela srčanu insuficijenciju i završnu fazu bolesti bubrega, a lekari su joj dali samo nekoliko nedelja života, zabranjujući neku vrstu medicinske intervencije.

Hirurzi su ugradili mehaničku srčanu pumpu u Pizanu nekoliko dana pre transplantacije, za koju je NIU Langone Health rekao da je prva u svetu za ovu kombinovanu proceduru.

Pored bubrega uređenog genom, lekari su takođe – za šta su bolnica rekli da je to prvi put na živom pacijentu – transplantirali svinjsku timusnu žlezdu, koja pomaže da se „obrazuje“ imuni sistem i smanjuje mogućnost odbacivanja organa.

Glavni hirurg dr Robert Montgomeri rekao je novinarima u sredu da je operacija bila „prekretnica na našem putu da učinimo organe koji spasavaju život dostupnim svima kojima su potrebni“.

Montgomeri, koji je takođe izvršio prvu transplantaciju bubrega sa svinje na čoveka sa svinje na čoveka 2021. godine, rekao je da će najnovija operacija „približiti mogućnost da niko neće morati da umre, čekajući nekog drugog da umru, pa da se spasu“.

Prva transplantacija svinjskog bubrega živom pacijentu obavljena je u martu u Opštoj bolnici Masačusetsa 62-godišnjem muškarcu.

Ksenotransplantacija – transplantacija organa između različitih vrsta – pozdravljena je kao potencijalno rešenje za pacijente kojima je potrebna usred hroničnog nedostatka donatora organa.

Međutim, ljudsko telo može odbaciti životinjske organe, što znači da moraju biti genetski modifikovani kako bi se osiguralo da će biti kompatibilni, smanjujući rizik za pacijenta.

Genetski modifikovana svinjska srca presađena su 2023. u dva pacijenta na Univerzitetu Merilend, ali su oba preživela manje od dva meseca.

Pisano, baka iz Nju Džersija, rekla je da je „iscrpila sve druge resurse“ pre nego što je odlučila da nastavi sa procedurom.

Lekari su rekli da su joj mogle proći godine da pronađe odgovarajuću transplantaciju bubrega, a njeno telo odbija dostupne donatore, navodi se u saopštenju bolnice.

„Rekao sam da je najgori scenario, ako ne uspe, možda će uspeti za sledeću osobu. Znate, bar će neko imati koristi od toga“, rekao je Pizano.

Skoro dve nedelje kasnije nije pokazala nikakve znake odbacivanja organa, rekao je Montgomeri i dodao da je njena funkcija bubrega bila „savršena“.