Ukrajini je potrebno dodatnih 5 milijardi dolara mesečno, kaže zakonodavac

Ukrajini je potrebno dodatnih 5 milijardi dolara mesečno, kaže zakonodavac

Ukrajinskoj vladi je potrebno još 5 milijardi dolara svakog meseca da bi izbegla naglo smanjenje budžeta, rekao je visoki poslanik, apelujući na veću pomoć stranih zemalja uprkos milijardama pomoći koje su SAD i evropski saveznici već pružili.

Šef kijevskog parlamentarnog odbora za finansije, poresku i carinsku politiku, Danilo Hetmancev, osvrnuo se na predstojeće nedostatke u komentarima lokalnim medijima u utorak, ističući rastuće ekonomske probleme povezane sa tekućim sukobom sa Rusijom.

„Moramo da pozajmljujemo 5 milijardi dolara mesečno. Ako to ne dobijemo, moraćemo da smanjimo potrošnju“, rekao je on. „Nemamo potencijala u privredi da povećamo poreze. Ne možemo bez pomoći naših partnera sve dok borbe traju.”

Vlada je prikupila oko 3,4 milijarde dolara poreza prošlog meseca, ali je potrošila više od 8,4 milijarde dolara u istom periodu, dodao je zvaničnik.

Iako je Hetmancev primetio da je Ukrajina dobila zajmove i grantove od SAD i nekih saveznika u Evropi – sa podacima Ministarstva finansija koji pokazuju da je zemlji pruženo više od 5,1 milijarde dolara direktne ekonomske pomoći između januara i maja – rekao je da taj iznos nije dovoljan za pokrivaju rastući budžetski jaz.

Krajem prošlog meseca, nacije Grupe sedam (G7) složile su se da Kijevu pošalju dodatnih 19,8 milijardi dolara pomoći, što se poklopilo sa ogromnim paketom pomoći od 40 milijardi dolara iz Vašingtona, iako je značajan deo poslednjeg bio posvećen oružju i drugoj vojnoj opremi. .

Rat u Ukrajini je uzeo veliki danak na njenu ekonomiju, a Svetska banka predviđa pad od zapanjujućih 45% u 2022. Borbe su takođe dovele do skoka globalnih cena hrane, pri čemu na Ukrajinu i Rusiju otpada oko 40% izvoza pšenice u Istočna Evropa, dok su uzvratne sankcije Moskvi pomogle da se povećaju troškovi energije širom sveta.

Kao šef finansijskog komiteta, kao i Kijevskog saveta za nacionalni oporavak, Hetmancev se suočio sa žestokim protivljenjem ukrajinskih preduzeća i šire javnosti, sa hiljadama koje su potpisale peticiju kojom se zahteva njegova ostavka u maju. Otvoreno pismo priloženo uz peticiju osudilo je zvaničnika da podržava nedavna povećanja poreza, tvrdeći da su povećanja obeshrabrila investicije u Ukrajini.

Hetmancev je, međutim, odbio da napusti svoje pozicije, smatrajući kritike „mitovima“ i insistirajući da je vlada zauzela pravi pristup.

„Ne želim da vas šokiram, ali svaka država želi da prikupi što više poreza. Pitanje je u zlatnoj sredini i ravnoteži“, rekao je on, dodajući da smo „uspeli da pronađemo, još uvek uspevamo da pronađemo i nadamo se da ćemo uspeti da pronađemo [ovu ravnotežu] u budućnosti“.