Lider američkog Senata: Ukrajina gubi rat

Lider američkog Senata: Ukrajina gubi rat

Nedostatak američkih sredstava je razlog zašto Ukrajina ne uspeva na bojnom polju, rekao je u ponedeljak lider većine u Senatu Čak Šumer. Tražio je od republikanaca u Predstavničkom domu da što pre usvoje zakon o pomoći od 61 milijardu dolara.

Šumer, njujorški demokrata, pomenuo je Ukrajinu u govoru o predstojećoj zakonodavnoj agendi. Senat sa demokratskom većinom usvojio je predlog finansiranja sredinom februara, ali Dom sa republikanskom većinom još nije glasao o njemu.

„Situacija u Ukrajini je očajna“, rekao je Šumer, tvrdeći da zakon o finansiranju „skuplja prašinu“ već 55 dana dok se „naši prijatelji u Ukrajini bore i umiru na bojnom polju bez podrške“. Svakim danom Ukrajini ponestaje sve više vojnika, municije i nade, dodao je on.

„Hajde da budemo otvoreni: najveći razlog zašto Ukrajina gubi rat je taj što je tvrda desnica u Kongresu paralisala SAD da deluju. To je to, to je razlog“, rekao je Šumer.

Donošenjem zakona, predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson bi „učinio pravu stvar za Ukrajinu, za Ameriku i za demokratiju“, tvrdi njujorški demokrata. U suprotnom, tvrdi on, republikanci bi predali „veliku pobedu“ ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

Šumer je izneo skoro isti argument tokom posete Ukrajini krajem februara, tvrdeći da će, ako Kijev dobije novac, „pobediti u ratu i pobediti Rusiju“.

Demokrate su nastojale da podele GOP na „umerene“ i „MAGA republikance“ – pozivajući se na slogan kampanje bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa „Učinimo Ameriku ponovo velikom“ – kako bi dobili podršku za svoju zakonodavnu agendu u oba doma Kongresa. Taktika se isplatila u Senatu, gde su 22 republikanca glasala za finansiranje Ukrajine, više nego nadoknadivši troje demokrata koji su bili protiv.

Republikanci trenutno imaju vrlo tanku većinu u Domu od 435 poslanika, sa 218 mesta u odnosu na 213 demokrata. Džonson je postao predsednik krajem oktobra, nakon što je grupa nezadovoljnih poslanika GOP glasala za smenu njegovog prethodnika Kevina Makartija zbog sklapanja tajnog dogovora sa demokratama da prenesu finansiranje Ukrajine.

SAD su Ukrajini pružile 113 milijardi dolara u različitim oblicima pomoći od početka neprijateljstava. U međuvremenu, Rusija je više puta osuđivala zapadne isporuke oružja Ukrajini, rekavši da će to samo produžiti sukob, dok će Zapad učiniti direktnim učesnikom u neprijateljstvima.