Novi dokazi podržavaju teoriju o ranom udaru koji je formirao Mesec

Novi dokazi podržavaju teoriju o ranom udaru koji je formirao Mesec

Astronomi su prilično sigurni da znaju odakle je Mesec došao. U ranom Sunčevom sistemu, objekat veličine Marsa nazvan Theia udario je u Zemlju. Ovaj kataklizmični sudar izbacio je ogromnu masu materijala u orbitu, koja se spojila i ohladila na Mesec. Ali utvrditi tačno kada se to dogodilo je težak zadatak.

Na 55. godišnjoj konferenciji o lunarnoj i planetarnoj nauci (LPSC 2024) prošlog meseca u Vudlendsu u Teksasu, istraživači su predložili novu vremensku liniju događaja koja pomera džinovski udar ranije od prethodnih predviđanja, samo 50 miliona godina nakon formiranja Sunčevog sistema.

Upoznavanje sa događajem ogromnog uticaja je izazov jer su postojeći dokazi oprečni, govoreći priče koje se ne slažu.

Jedna linija dokaza je izvedena iz orbita planeta. Najverovatniji uzrok udara je nestabilnost Jupiterove orbite, koja bi bacila objekte poput Teje na Zemljinu putanju u prvih 100 miliona godina Sunčevog sistema. Da se ​​ta orbitalna nestabilnost dogodi kasnije, putanje unutrašnjih planeta bi bile poremećene, a Jupiterovi trojanski asteroidi, poput binarnog para Patrokla i Menoecija (koje NASA-in svemirski brod Lusi planira da poseti 2033.) ne bi ostali tamo gde ih vidimo danas. .

Najbolja procena zasnovana na ovim orbitalnim opservacijama postavlja uticaj između 37 i 62 miliona godina nakon formiranja Sunčevog sistema. Mesec bi se, veruju istraživači, ohladio iz jezera magme u čvrstu površinu u roku od oko 10 miliona godina nakon udara.

Geološki dokazi, međutim, izgleda da govore drugačiju priču. Najranije poznate mesečeve stene formirane su mnogo kasnije, izgleda da su se kristalisale iz magme oko 208 miliona godina. Slično tome, izgleda da su se stene na Zemlji formirale u pravu koru oko 218 miliona godina.

Treća šema datiranja, napravljena merenjem raspada elementa hafnijuma u ​​volfram, ponovo pomera datum sudara, što sugeriše da se jezgro Meseca formiralo oko 50 miliona godina.

Svako objašnjenje za formiranje Meseca treba da uzme u obzir sve ove vrste dokaza.

Scenario predložen na LPSC 55 radi upravo to. Oni sugerišu rani sudar oko 50 miliona godina, nakon čega sledi period hlađenja dug 10 miliona godina. Ali Mesec je tada prošao kroz ciklus ponovnog zagrevanja pre nego što se konačno ponovo ohladio na granici od 200 miliona godina.

Taj proces ponovnog zagrevanja je ključ ove teorije, i ako je tačan, to bi bilo uzrokovano plimskim silama. Mesečeva orbita, prema ovoj teoriji, još nije bila stabilna oko Zemlje, a njen nagib i ekscentricitet su se povećali u godinama nakon udara, stiskajući i rastežući Mesec i pretvarajući ga u tečnost. Ovi isti plimni procesi se dešavaju i na drugim mesecima danas: oko Jupitera, na primer, vidimo ih kako stvaraju vulkane na Jou i tečne okeane na Evropi.

Proces hlađenja je takođe verovatno usporen nasilnim sekundarnim udarima, pošto je ostatak materijala od početnog udara udario u Mesec tokom miliona godina.

Tim je takođe dodao jedan novi dokaz koji jača slučaj za rani džinovski uticaj oko 50 miliona godina. Slično metodi raspadanja hafnijum-volfram, tim je izmerio raspad zemaljskih izvora rubidijuma u ​​stroncijum, dajući nezavisnu procenu koja podržava rani datum.