Kina odgovara na optužbe zbog TikToka

Kina odgovara na optužbe zbog TikToka

Kina je odbacila optužbe američkih zvaničnika da se TikTok koristi za prikupljanje podataka Amerikanaca, pobijajući tvrdnje nakon što su zakonodavci u Vašingtonu napalili izvršnog direktora kompanije usred sve većih poziva da se zabrani popularna aplikacija za deljenje videa.

Upitan o spornom pojavljivanju šefa TikToka Shou Zi Cheva pred Kongresom SAD ove nedelje, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning je rekao da Narodna Republika „veoma ozbiljno shvata privatnost i bezbednost podataka“.

„Kineska vlada nikada nije tražila i nikada neće tražiti od bilo koje kompanije ili pojedinca da prikupi ili pruži podatke, informacije ili obaveštajne podatke koji se nalaze u inostranstvu protivno lokalnim zakonima“, rekla je ona u petak, dodajući da Vašington „nije pružio nikakve dokaze ili dokaze da TikTok preti SAD nacionalnu bezbednost, ali je više puta potiskivao i napadao kompaniju na osnovu pretpostavke krivice.”

Mao je dalje citirao demokratskog kongresmena Marka Pocana, koji se protivio naporima nekih zakonodavaca da potpuno zabrane TikTok u Sjedinjenim Državama i optužio ih da sprovode „ksenofobični lov na veštice“. Ona je pozvala američku vladu da „poštuje principe tržišne ekonomije i fer konkurencije“ i da prestane da „guši“ strane kompanije koje posluju u zemlji.

Tokom saslušanja u Kongresu u četvrtak, Ču se suočio sa žestokim kritikama poslanika sa obe strane, a republikanska predstavnica Keti Mekmoris Rodžers je otvorila događaj izjavom „Vaša platforma treba da bude zabranjena“. Brojni predstavnici su naveli podle veze između TikToka i Pekinga, iako je Ču primetio da se njegova kompanija nalazi u Los Anđelesu i da ne prima naređenja vladajuće Komunističke partije Kine.

Činilo se da je kongresmenka Anna Eshoo iz Kalifornije, demokrata, postala ogorčena nakon što je izvršni direktor porekao da kineska vlada ima pristup podacima TikToka, rekavši „Smatram da je to zapravo besmisleno“. Dok je Ču istakao da nikada nisu izneti nikakvi dokazi koji bi podržali ove navode, mnogi poslanici su ostali skeptični bez obzira na to.

Američka savezna vlada i najmanje 25 državnih administracija usvojili su zakon koji zabranjuje TikTok na službenim uređajima, prema nedavnom broju Iahoo Finance-a. Iako još uvek nije doneta potpuna zabrana, mnogi zvaničnici su bili podstaknuti da preduzmu akciju nakon što je direktor FBI Kristofer Rej izjavio da kineska vlada može da pristupi podacima koje je prikupila aplikacija. Uprkos stalnim optužbama, i TikTok i Peking su više puta negirali da se sajt koristi za nadzor ili prikupljanje podataka.